FM -> DAB+

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1091
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 199 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas roska » 17:09, 25 Veebr 2022

Eestis oleks plaanis hakata kasutama HE-AAC v2 koodekit.

Siin päris hea ülevaade erinevatest koodekitest, bitratest ja kvaliteedist:
http://www.futuredigital.info/index.php ... ty-tables/

moij
Entusiast
Postitusi: 293
Liitunud: 17:41, 02 Apr 2013
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Firefox
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 15 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas moij » 17:47, 26 Veebr 2022

Korraliku FM-i kuulamiseks on vaja ikka korralikku välisantenni ja head vastuvõtjat, siis alles kuuled, mis FM-i võimekus tegelikult on.
Ega seal pole suurt vahet, mis koodek on kasutuses, ikka on tegemist puuduliku signaaliga kust palju informatsiooni on välja visatud. Uuemates koodeki variantides osatakse seda välja viskamist paremini maskeerida aga see ei muuda signaali olemust.

Kasutaja avatar
peeter3000
Digivanake
Postitusi: 8092
Liitunud: 02:00, 15 Nov 2006
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Firefox
On tänanud: 132 korda
On tänatud: 168 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas peeter3000 » 20:22, 26 Veebr 2022

ühtlast fm-levi ikka on raske saavutada, kord ülelevi, siis alalevi..
DVB-T/T2:Eesti-SoomeDigi/ DVB-C:Starman HD/DVB-S: Mabo 125x140cm/TBS5922

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3156
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    Windows 8 Internet Explorer
On tänanud: 63 korda
On tänatud: 153 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas Scott » 20:51, 26 Veebr 2022

DAB ei pääse samuti ülilevinähtusest. Kuna DABi sageduskanaleid on palju, siis saab kasutada naabritega mittekattuvaid sagedusi, kuid olukord, kus meie saatja signaal maapinnani ei jõua, on endiselt võimalik.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3156
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    Ubuntu Firefox
On tänanud: 63 korda
On tänatud: 153 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas Scott » 10:25, 16 Mär 2022


Foorumil
Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3254
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
    Macintosh Safari
On tänanud: 220 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 20:18, 16 Mär 2022

Tänases Ringvaates oli ka uudislõik. Tõsteti samal viisil, nagu kunagi Tipp TV antenni üritati helikopteriga Teletorni tippu tõsta (mis teatavasti ebaõnnestus).
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha

Kasutaja avatar
aandra
Õpetaja
Postitusi: 2247
Liitunud: 17:06, 12 Aug 2003
Asukoht: Tallinn/Dagö:Tärkma
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 296 korda
On tänatud: 55 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas aandra » 21:42, 16 Mär 2022

0000 kirjutas:Tänases Ringvaates oli ka uudislõik. Tõsteti samal viisil, nagu kunagi Tipp TV antenni üritati helikopteriga Teletorni tippu tõsta (mis teatavasti ebaõnnestus).

Esimene katse ebaõnnestus, teine katse läks korda! Antenn kukkus torni kõrval oleva maja aeda ja tegi seal pahandust. :)

Foorumil
Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3254
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 220 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 08:15, 17 Mär 2022


Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas satik » 12:12, 17 Mär 2022

Lehe alguses on roska pannud viite artiklile kus muuhulgas ka kvaliteedist räägitakse. Koodekiks on HE-AAC v2, mille väljapakutud bitrate oleks DAB+ korral max 80kbps stereos, ja nimetavad seda "high quality"... Kuid kerides artikli lõpu, näeme et tegelikult saab olema max 64kbps ja see ka lausa "very high quality".
Artikkel, see selleks, aga kas tõesti ükski DAB entusiast ei ole kuulnud kvaliteetsest süsteemist kuidas see kõik tegelikult kõlab? Ei ole oidu võtta vabavaraline kooder ja pakkida mingist PCM/CD referentsist testfail, et seda siis võrdlevalt kuulata? Või pole kõrvu mis kuuleks? Või pole sõnavara mis suudaks kirjeldada erinevusi? Milles on asi et usutakse ja minnakse kaasa selle hämaga "väga kõrgest kvaliteedist"? Minu arusaam juba vene ajast on see, et iga uus asi peaks võimaldama edasiminekut kvaliteedis, see oleks nagu tehnika arengu eesmärk, aga siin me näeme et areng seisneb kvantiteedis - kanalite arvus, mitte kvaliteedis. Nagu telepildiga läks - asendasime analoogmüra ruutudega. Vääga innovaatiline ...või kas ikka on?

Kasutaja avatar
kokku123
Digivanake
Postitusi: 1671
Liitunud: 03:00, 12 Juul 2006
Asukoht: Euroopa
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 18 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas kokku123 » 19:09, 17 Mär 2022

Ma küsiks omalt poolt sellepeale, et kui palju neid on kes üle õhtu raadiot mingi high end süsteemiga kuulavad? Pigem on see ikka asjaarmastajate pärusmaa kelle osakaal kõigi kuulajate seas on suhteliselt olematu.
Pigem kui omatakse juba vägevat helisüsteemi siis see heli tuleb sinna mujalt kui üle õhu raadiost.
Jah, võiks ju 320kbps AAC ka peksta üle õhu aga whats the point. Mõni jaam per sagedus ja oleme taas suht kiirelt umbes.

Uusun, et see HE-AACv2 64kbps (80kbps) on ikka kõvasti parem valik ja kõrvale kuulatavam kui 48kbps mp2 mida UKs teatud jaamade puhul kasutati (vb kasutatakse senimaani, pole uurinud)

kevku
Edasijõudnu
Postitusi: 98
Liitunud: 19:17, 04 Apr 2008
    Linux Firefox
On tänatud: 2 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas kevku » 19:34, 17 Mär 2022

no Eestis on kah TV audio MP2, mis sest et mp3/aac-lc/ac3 patendid on ammu aegunud, võiks ju kasutada ei pea maksma midagi selle eest. Aga ei ja iga aasta kirutakse seda Eurovisiooni audiot.

Kasutaja avatar
arkoko
DigiTVfänn
Postitusi: 949
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: 59°26'N 24°45'E
    Linux Chrome
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 39 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas arkoko » 20:25, 17 Mär 2022

Võtmesõna sarnases "innovatsioonis" on kulude kokkuhoid või siis efektiivsus - sõltuvalt kes mis poolt hindab. Punkt.

Eurovisiooni stereo originaalaudio tuleb ka mp2 trackina, ainult et 2x384 kbs. Veel on ka Dolby-E, mida consumer riistvara ei tunnista.

Kood: Vali kõik

OP MODE:    HIGH QUALITY
AUDIO:1     INTERNATIONAL SOUND STEREO LEFT
AUDIO:2     INTERNATIONAL SOUND STEREO RIGHT
AUDIO:3     N/A
AUDIO:4     N/A
AUDIO:5     DOLBY E
AUDIO:6     DOLBY E
{Amiko Viper 4k}{Triax 1,1m}{Supreme Intelligent Dark Motor All Metal DiSEqC USALS, 85°E-30°W}{Pana Plasma}

Foorumil
Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3254
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
    Macintosh Safari
On tänanud: 220 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 20:35, 17 Mär 2022

kokku123 kirjutas:Ma küsiks omalt poolt sellepeale, et kui palju neid on kes üle õhtu raadiot mingi high end süsteemiga kuulavad? Pigem on see ikka asjaarmastajate pärusmaa kelle osakaal kõigi kuulajate seas on suhteliselt olematu.

Neid on piisavalt palju, et selle peale lokku lüüa. Ma sain Hi-Fi klubist vastuseks, et HiFi-tehnika juurde tehakse tuunereid vähe ja enamus tootjaid on selle tootegrupi tootmise lõpetanud.
Nemad saaksid pakkuda Roteli tuunereid, T11 hind jaes 439€.
Seega, kes tahab FM—>DAB+ läbi suruda, siis maksku kinni, mida nad otseloomulikult ei tee.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas satik » 23:07, 17 Mär 2022

kokku123 kirjutas:Ma küsiks omalt poolt sellepeale, et kui palju neid on kes üle õhtu raadiot mingi high end süsteemiga kuulavad?


Väga õige küsimus. Ega niikaua ei kuulagi keegi kuniks sealt kvaliteeti ei tule. Kuid ma võin öelda et netistriime kuulan tegevuse kõrvale piisavalt palju ja ma pole ainuke selline. Ja kuigi ma saan valida kas kuulan väga heast või lihtsalt heast süsteemist, siis mõlemad suudavad üsna selgelt ära näidata kui bitrate on defitsiidis.

Ma ei vaidleks kui tegu oleks pelgalt kõneraadiotega. Aga sellist meil nagu polegi, ikka on muusika ka esindatud.
Mis puutub võrdlusse .mp2 vs .aac, siis siin pole küsimustki, mõistagi on viimane normaalsem. Aga selles osas et "võime peksta 320kbps" õhku, siis ei või. DAB+ on normeeritud töötama kuni 96kbps, üle selle saadab ta ilmselt mingi veateatega putkataha. Järelikult pole mõtet.

Miks ma räägin siin varasemalt netistriimist? Sest siis saab igaüks ise otsustada millise kvaliteediga ta lepib, ülekande osa ei ole pudelikaelaks, ainult konkreetne väljastus. Vali mis kanalit tahad, millise bitratega saad. Ei mingit kanalite mittemahtumist vms.

Kasutaja avatar
TarmoTanilsoo
Digivanake
Postitusi: 1067
Liitunud: 02:00, 25 Jaan 2007
Asukoht: Laguja, Tartumaa
    Linux Chrome
On tänanud: 39 korda
On tänatud: 52 korda
Kontakt:

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas TarmoTanilsoo » 16:31, 18 Mär 2022

satik kirjutas:Ma ei vaidleks kui tegu oleks pelgalt kõneraadiotega. Aga sellist meil nagu polegi, ikka on muusika ka esindatud.
Mis puutub võrdlusse .mp2 vs .aac, siis siin pole küsimustki, mõistagi on viimane normaalsem. Aga selles osas et "võime peksta 320kbps" õhku, siis ei või. DAB+ on normeeritud töötama kuni 96kbps, üle selle saadab ta ilmselt mingi veateatega putkataha. Järelikult pole mõtet


Ma olen seni teemas osalemist vältinud, arvestades kui vastuoluline see teema on ja mul pole viitsimist vaielda. Aga siin ei saa mitte vaiki olla, eriti kuna olen pisut kõnealuse tehnoloogiaga kursis. Ülempiir on olemas küll, aga mitte bitrate'i, vaid nn mahuühiku (Capacity Unit) järgi. See, mitmele kbps'le 1 mahuühik vastab, sõltub kasutatavast veaparandustasemest. Ja 96 kbps on ülemine limiit ainult siis, kui edastada kanalit maksimaalse veaparandustasemega(EEP-1A). Sagedamini levinud EEP-3A'ga veaparandusega võid saata kuni 192 kbps. EEP-4A'ga veelgi rohkem, aga siis kannatab leviala. Õigem on, et ülempiir on 140 CU'd, mis EEP-1A'ga on tõesti 96 kbps, aga EEP-3A'ga 192 kbps. Seejuures, ühes multipleksis võib igal kanalil olla oma veaparandusaste.

Ning olgu öeldud, et mina pooldan pigem uuemat tehnoloogiat, võttes arvesse asjaolu, et mulle kostavad ilma väliantenni kasutamata puhta sahinatevaba stereohelita vaid Valgjärve suured kahurid. Eks kui kõrvaklappe just ei kasuta, võib ju kärada ka monofooniline FM aga kui ajada taga stereoheli... Aga eks siin ole ka jälle teema, kas midagi on kuulata, mina olen Eesti raadiojaamadest viimastel aastatel üsna võõrdunud.

Ja olgu öeldud, et ma ei ole DAB+ võimelisele vastuvõtjale(mida saab kasutada ka Eestis FM kuulamiseks mõningate lisavõimalustega nagu RDS) kulutanud küll nii ulmelisi summasid. Üldiselt on jäänud summad kahekohalistesse vahemikesse, aga eks ega ma pole Hi-Fi seadmeid ka taga ajanud.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 48 külalist