DAB+ signaal, levi ja audio

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    Ubuntu Firefox
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Scott » 07:15, 18 Okt 2023

Spoiler!
satik kirjutas:
Scott kirjutas:Ega mul midagi lisada polegi. Olete usinad õpilased, jätkake samas vaimus ja saate varsti samuti viiekohalise postituste arvu täis.

Siiski niipalju täpsustan, et see siin on DABi jutulõim, muude edastusviiside lahkamine võiks olla neile pühendatud teemades. Nii et sõjaks valmistumise jutt on viidatud aspektis ebakohane.
Üldse, tänapäeval kipuvad inimesed kõike väga isiklikult võtma, enam ei tohi üldisemalt arutleda või arvamust avaldada, kohe öeldakse - ise oled selline. Elu ja olu on siiski avaram kui oma kivi otsast näha on.

Kle, Scott. Sa loe nüüd oma teksti mõttega uuesti. Ütled et "enam ei tohi üldisemalt arutleda või arvamust avaldada", aga enne just noomisid et "muude edastusviiside lahkamine võiks olla neile pühendatud teemades"... Ja Scott - sõjaks valmistumise jutt on teema konteksti arvestades isegi väga ja väga asjakohane! "Kohe öeldakse et - ise oled selline" ning postitust algasid : "Olete usinad õpilased, jätkake samas vaimus" jne. Vastus minu eelnevale küsimusele (FMi rekviveerimisest) on täiesti olemas, isegi ridade vahelt pole midagi lugeda, aga ei sobinud Scotti ettepandud narratiivi. Mis siis ikka, paneme sobima:
Screenshot 2023-10-17 at 11.08.53.png


Ma ei tahaks rohkem seda teemat OTga kuhjata, seega läheb spoilerisse, aga tegin paksuks osa tsitaadist, mida eelnevas tiraadis mõtlesin ja millest te aru ei saanud ega paista ka saavat. Võtate kinni mõnest lausest ja ehitate sinna külge oma peades loodud illusoorse konstruktsiooni, et mina tões ja meeles nii mõtlen. Selle unustate ära, et foorumis arutletakse ja kui on käidud välja mõni mõte, siis võib see olla üldisem teema laiendus ega pea olema jäigalt küsija veendumustega seotud. Nii oli see ka minu poolt algselt mõeldud, aga alustas üks, jätkas teine ning nii see eskaleerus. Sealt ka soovitus pealkirjas toodu juurde tagasi minna. Tõsi, ma pooldan DABi ja FMi ja räägin seepärast neist asjust pooldavalt, aga oponentide argumendid on jäänud tasemele DABi pole vaja, raha raiskamine ja sõja ootamine, mind elektri puudumine ei puuduta/huvita või kesse veel Vikrit kuulab, kui s'tt ventikas. Loeks huviga, kuidas teie eeltoodud teoreetilistes oludes infot saaksite? Seni on ainult vastuplärtsumine ja tsitaatide väljanoppimine, millega rahvastepalli mängida ja täie jõuga vastu virutada (seepärast ma koolis seda mängu vihkasingi). Siit ka usinate õpilaste viide.
Ja Satik, see 'ridade vahelt' sai sel hetkel emotsiooni ajel just nii kirja pandud, sest sinust oleks oodanud just teema rajal hoidmist, mitte õli tulle valamist. Oskan mina ridade vahelt lugeda, peaksid sa ka oskama, oled ju minust dekaadi jagu vanem.

Tahaks loota, et sellega on kõigil öeldud, mis öelda oli ja jääme algse teema juurde. Kui nii kuidagi ei saa, siis tõsta OT eraldi ja jaurame seal edasi.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas satik » 10:03, 18 Okt 2023

Scott kirjutas: oponentide argumendid on jäänud tasemele DABi pole vaja, raha raiskamine ja sõja ootamine, mind elektri puudumine ei puuduta/huvita või kesse veel Vikrit kuulab, kui s'tt ventikas. Loeks huviga, kuidas teie eeltoodud teoreetilistes oludes infot saaksite?

Scott, kas see pole pähe mahtunud, et sinu rõhutatud momendid, mõned neist vähemalt, on ka arvamused, mitte shitt ventikas, nagu sulle tundub? BTW, elektrist pole siin teemas justkui keegi midagi rääkinud, aga ma ei viitsi tõesti selle tigukiirusel foorumiga hakata teemat läbi kahlama faktitäpsuse huvides. Kuid dekaadi jagu vanemana leian, et ei tõsta midagi kuhugi ringi (see oleks kui kass peidaks hunniku ära et keegi ei näeks), mehed räägivad selle teema asjad selles teemas, kui üldse räägivad. Ja kui sa leiad et sinule on opponentide arvamused kui ventikasse lennanud shitt, ära siis lase end segada selle teemaga. Ei tundu ju keeruline (retoorika)? Kuidas infot saaksime? See on lihtne - lõhna järgi. Sest ventikas ju puhub eeltoodud teoreetilised olukorrad kenasti laiali. Mis puutub reaalsesse sõjaolukorda, mida sa ei loetlenud, siis DAB on küll see viimane asi mis aktuaalseks läheb - kui sul ikka kuul või pomm mööda vihiseb, saab isegi ventikast tulnud hais armsaks. Okei, hakkame siis nüüd jälle teemakohaseid daabireklaame ootama :wink: , hääd päeva.

Kasutaja avatar
peeter3000
Digivanake
Postitusi: 8115
Liitunud: 02:00, 15 Nov 2006
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Firefox
On tänanud: 132 korda
On tänatud: 182 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas peeter3000 » 11:12, 18 Okt 2023

võtke siis ka oma pikk jutt kokku ja öelge, kas:

-erandolukorras katab dab+ kogu vabariigi
- kas fm katab kogu vabariigi
-kas fm või dab+ pealt saab tähtsat infot lugeda või kuulata
-kas siis kui dab+ signaal on piiripealne ja audio puudub, suudab vastuvõtja siiski teksti ekraanile (ka väikesele) kuvada
-või on fm ja dab mõttetud ning dvb-t hoopis päästja
-või proovida saata info moblasse sms-i kaudu
erandolukorras, siis kui neti kaudu tuleb 0 bitti ja mobiilivõrka ka maas


(näiteks Leedus olles äsja tuli androidi telosse hoiatus tugevast tormituulest, ilmselt mitte sms-i kaudu)
DVB-T/T2:Eesti-SoomeDigi/ DVB-C:Starman HD/DVB-S: Mabo 125x140cm/TBS5922

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas satik » 11:59, 18 Okt 2023

peeter3000 kirjutas:võtke siis ka oma pikk jutt kokku

-DAB+ ei kata üheski olukorras kogu riiki
-Tähtsat infot saab nii FMi (RDS teenus) kui DAB'i puhul nii kuulata kui lugeda, eeldusel et keegi vastavat infot vormindab ja kanaliseerib.
-DAB signaalitaseme suhtes mis oleks vajalik tekstidata saamiseks ja selle korrelatsioonist audio kuuldavuse suhtes jään mina vastuse võlgu.
-DVB-T kasutamine raadioleviks meeldiks mulle miskipärast rohkem, aga sellele projektile ei saa enam rahasid lüpsta, sest saatjad juba on ja vastuvõtjad ka kodudes. Vaja ainult raadioprogramm enkoodrile ruutida ja see sisse lülitada.
-Kui moblavõrk on "massrikke" tõttu maas (toite katkestus kauem kui 6h ja generaatoreid ei ole), siis ilmselt on sealt maas ka 2G mis vajalik SMS jaoks. 2G kaob nagunii suht lähedases tulevikus, sellele strateegiat rajada on kasutu. Ainus siin nimetatud meedium mis ei ole piiratud järsu vastuvõtu lävega, on FM. Monos, läbi 50/50 kahina on võimalik edastada kõnet täiesti arusaadavalt. See annab ka võimaluse vastata katvuse küsimusele erandolukorra tingimustes, kui vikerviisid on ebaolulised ja oluline on info, saab FM hakkama päris suurel alal. Kuna vastuvõtjad ja tema antennid on igal konkreetsel juhul individuaalsed, on ka võimalik et üks seade saab hakkama, teine mitte, selle vastu erandolukorras rohtu ei ole. Sama nagu ka inimestega - üks saab kuuldud jutust aru, teine mitte ja kolmas lihtsalt omamoodi.
See on ainult minu vaade sellele küsimustikule, ei pretendeeri absoluuttõele.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


AnaloogTV
Entusiast
Postitusi: 368
Liitunud: 10:25, 03 Veebr 2011
Asukoht: Eesti kagunurk
    Windows 10 Chrome
On tänatud: 5 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas AnaloogTV » 18:53, 18 Okt 2023

Ma veel panen puid alla, sest noh arutada ju võib.
Scott sorry, aga sinu kirjutistest kumab alatihti läbi "ma olen targem kui teised". Tundub kergelt selline üleolev suhtumine kus teiste arvamus vms on vale ja kui midagi vähe käredamat öeldakse siis saba jalgevahel "lähme teemasse tagasi".

Mina ütlesin vaid, et ükskõik kas DAB on olemas või ei. Sellest sai ühtäkki ei tea kuidas teemaks elekteri olemasolu, kriisiolukord ja FM. :roll: Kes tõi need mängu?

Ja kui ikka väga huvitab, et kuidas ma mingi julma kriisi ajal saan raadiot kuulatud siis autos on see täitsa olemas ja toimib ilma, et peaks mootori tööle panema - said rahuldava vastuse? Kuigi ma ei tea kas nädalase katkestuse korral tahakski teada, et haiglate genekad on otsi andmas kuna kütust ei saa või mis iganes ja muu sousti teemal "taastame esimesel võimalusel". Parem sõidan maale ja elan ahiküttega majas chilli elu. Ja kui see kriisiolukord peaks olema sõjaline siis Rootsi/Norra televisioon ehk paari klippi ikka näitab.

Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas roska » 19:26, 18 Okt 2023

Kõigil on õigus oma arvamusele, meil on sõnavabadus. Aga mul siinkohal üks ettepanek, igaüks võiks esitada ainult oma seisukohti ja mitte tekitada oma mätta otsast üldistusi, a la kes neid Duo kanaleid vaatab või milleks seda FM-i või DABi on vaja, kui kõik ju striimivad. Absoluutset tõde pole olemas, antud juhul on omad plussid ja miinused FM-l, DAB-l või DVB-T-l ja ka siin ühele meeldib üks, teisele teine. Lihtsalt maailmas asjad liiguvad edasi ning ka meil tuleb leida Eesti jaoks parim lahendus, me ei saa kinni jääda minevikku ja raadio pole siin mingi erand. Inimestele üldiselt ei meeldi muutused ja nendega harjumine võtab aega, aga lõpuks võetakse need ikka omaks, kui olukord seda nõuab.

Mulle tegelikult meeldib, et siin vestluse kaudu tulevad välja inimeste hirmud, millega saab nii DABi planeerimisel kui ka kommunikatsioonis.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas satik » 11:57, 19 Okt 2023

roska kirjutas:Kõigil on õigus oma arvamusele, meil on sõnavabadus. Aga mul siinkohal üks ettepanek, igaüks võiks esitada ainult oma seisukohti ja mitte tekitada oma mätta otsast üldistusi, a la kes neid Duo kanaleid vaatab või milleks seda FM-i või DABi on vaja, kui kõik ju striimivad.

Kui juba jutuks, siis tõepoolest - vaadates Duo kanalite programmlisti, siis ma isegi ei taha teada kes seda vaadata tahab. Ilmselt inimesed kel oma arvamus ja eneseväärikus üldse puudub. Miks FM'i vaja on, on ammu selge, miks DABi pushitakse on ka selge aga strateegilises vaates on see null. Meil ei ole mõtet peita pead liiva alla selle eest et igasugune striiming saab olema põhiline moel või teisel, isegi siis kui mõned ei taha vajaliku datakanali eest maksta (veider, aga nad ju ometi maksavad praegugi tegelikult). Sajandi alguses polnud seda andmesidevõimekust mis praegu ja visiooni et see veel mobiilselt ka toimiks nagu täna, veel vähem. Seetõttu DAB sünd omas ajas tundus loogiline, aga täna on see natuke outdated, kui me tõesti räägime "et me ei saa minevikku kinni jääda" ja mis seal veel oli, "lihtsalt maailmas liiguvad asjad edasi". Selline on minu seisukoht.

Kasutaja avatar
jbl123
DigiTVfänn
Postitusi: 564
Liitunud: 22:21, 04 Mär 2022
    Macintosh Safari
On tänanud: 130 korda
On tänatud: 13 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas jbl123 » 12:56, 19 Okt 2023

jah tuleb üle minna DAB+ raadio peale. Fm on juba ajale jalgu jäänud. USA on ka digiraadio HDradio mis toimib Fm sagedusel

https://youtu.be/1svvXP6JAfU?si=n8S2vYS-YpreH0Ks
raadio tulevik on digitaalne!
DAB+ peab tulema FM asemele. Soola sisse oma FM raadio. ERR SD kanalid kinni panna DVB-T

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    Windows 8 Internet Explorer
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Scott » 18:11, 19 Okt 2023

USA HD-digiraadiot ei tasu igatseda, samuti sealset ATSC digitelevisiooni. Need on tehniliselt palju segasemad ja keerulisemad kui DVB egiidi all arendatud lahendused. Ameerikas saab sisu ka krüpteerida. USA digitele viimane versioon on selline, et vabakanalid tahetakse DRMiga kaitsta ja vaatamiseks on vaja internetiühendust ( :!: ), mis meenutab seda, millest siin ei tohi rääkida.
USA kanalite nimekirjastamine neljatähelise koodiga on selline jaburus, mis ei vääri kommenteerimist. Ka Duo kanalite nimekiri poleks lombi taga lihtne ja loogiline, vaid Duod ning MyHits, Eesti kanal, FilmZoned ja lastekanalid oleks Kanal 2 niiöelda alamkanalid.

Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas roska » 11:13, 21 Okt 2023

HD-Radio (hybrid-digital radio) on ideena väga põnev asi (FM sagedusi kasutatakse efektiivsemalt) aga reaalsuses on tulemus, minu meelest, keskpärane. Erinevalt DABst, mis on kõigile vabalt kasutatav standard, siis HD Radio on ühe ettevõtte arendatud kommertstoode ehk täiesti kinnine süsteem. Täna kuulub firmale DTS. Digiraadio jaoks on kasutatav 150 kbps, tehniliselt saab kuni 300 kbps, aga nagu aru saan pole USA regulaator FCC seda veel ametlikult lubanud. Kasutatakse oma väljatöötatud koodekeid: 100 kbps, mida loetakse CD-kvaliteediks, 25-50 kbps, mida loetakse FM-kvaliteediks. Olles ise kuulanud HD raadiot, siis see kvaliteet pole kindlasti see, mis HE-AAC v1 88 kbps näiteks, mida me täna peamiselt kasutame DABi testis.

Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas roska » 11:16, 21 Okt 2023

Infot ka Tartu DAB kohta. Me oleme teadlikud, et seal esineb aeg-ajalt endiselt tehnilisi probleeme. Tegemist on riistvaraprobleemiga, uus seade peaks kohe kohale jõudmas ning loodetavasti saame järgmise nädala esimeses pooles asjad korda.

Kasutaja avatar
mustkass
Dissident
Postitusi: 6960
Liitunud: 22:25, 14 Juul 2003
Asukoht: Fellin
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 57 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas mustkass » 19:52, 21 Okt 2023

Mina ei saa aru,kaua seda DAB+ testida on vaja,pangu nüüd ta kõikidele üle eesti käima või koristagu üldse ära,mis tähendab osad saavad proovida ja osad mitte,peab Tallinna siis kolima või....krt kaua võib :twisted:
AmikoViper4K Dreambox 9004K Vu+Solo4K Philips21:9 LGOLED3D4K55950V LGOLED3D4K65C6D
T90 T85 1,8 1,0 0,8x3 0,9x4
90E 85E 75E 60E 56E 55E 53E 51,5E 50E 46/45E 42E 40E
39E 36E 30,5E 28E 23.5E 21,6E 19,2E 16E 13E 10E 9E 7E
3E 4.8E 1.0W 4W 14/15W 22W 30W


Pilt

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    Windows 8 Internet Explorer
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Scott » 20:11, 21 Okt 2023

Levira tegelane Huvitaja saates ütles, et testperiood kestab käesoleva aasta lõpuni, mil riik otsustab, kas ja kuidas edasi. Kui riik selle aasta jooksul otsuseni ei jõua, saab testperioodiga järgmise aasta esimeses pooles ehk jätkata.

DABi sageduste täpsed parameetrid on vist rahvusvaheliselt praegu veel koordineerimata, seega pole teada, kui võimsaid saatjaid käima panna saab. Kasutatavad sagedusplokid on hetkel samad, millised on määratud Eestile VHF-telesaatjate jaoks.

*parandatud raadiosaate nimi
Viimati muutis Scott, 21:07, 21 Okt 2023, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
jbl123
DigiTVfänn
Postitusi: 564
Liitunud: 22:21, 04 Mär 2022
    Macintosh Safari
On tänanud: 130 korda
On tänatud: 13 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas jbl123 » 20:58, 21 Okt 2023

ei olnud r2 saates vaid vikerraadios räägis
DAB+ peab tulema FM asemele. Soola sisse oma FM raadio. ERR SD kanalid kinni panna DVB-T

Kasutaja avatar
Tartudigihuviline
Entusiast
Postitusi: 102
Liitunud: 18:40, 15 Dets 2022
Asukoht: Tartu/Võrumaa
    Android Chrome
On tänanud: 29 korda
On tänatud: 8 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Tartudigihuviline » 22:22, 21 Okt 2023

No loodetavasti siis novembris saab selle Valgjärve saatja ka käima,nagu saates lubati.
Huvitav on see,et seda digiraadiot on Lux ekspressi bussides praktiliselt võimatu taskuraadioga kuulata.
Mis seal segab aga isegi Tallinna linnas polnud võimalik ilma katkestusteta kuulata.
Teel olid vaid mõned üksikud kohad,kus heli läbi tuli.
Ka FM raadio seal ei taha eriti levida.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 101 külalist