Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

Kõik mis puudutab satelliidivastuvõtuseadmeid
Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas elit » 11:44, 19 Aug 2014

dreamants kirjutas:Kuidas Golden Media DiSEqC 1.2 H-Mount GM 50-120 end õigustab? http://www.lobster.ee/sat/index.php?bm=webshop&subaction=view&nodeID=421 Võrreldes Toroidal T90-ga oleks rahakotisõbralikum. On kellelgi antud isend kasutuses?

Mul ei ole kogemust nimetatuga, kuid ütleksin, et töökindla ja pikaajalisema ajami hind on peaaegu 2x kõrgem.

Ise mõtlen juba pikka aega mootorajami panekule.
On üks ameeriklaste ajam, mis igati meeldib (100% metall), kuid ei sobi hästi meil kasutamiseks, kuna minuteada on mõeldud lõunapoolsemate laiuskraadide jaoks (st. londi nurk on teistsugune ja ei hakka meil jälgima satkaart kogu pöörde ulatuses).
Jätan ta margi nimetamata, et keegi ei "läheks õnge". (Tõsi, kunagi kirjutasin ta margi).

Kasutaja avatar
tramm
Entusiast
Postitusi: 109
Liitunud: 03:00, 01 Sept 2005
Asukoht: Pealinnas
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas tramm » 12:47, 19 Aug 2014

Mul on mõlemad variandid VU+ järel. Isilikult mulle meeldib pööratav antennrohkem, kuna TRIAXi 110cm tundlikkus on parem. Mootor Lobsterist on vastu pidanud üle aasta.

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3174
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    unknown unknown
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 155 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas Scott » 02:38, 20 Aug 2014

elit kirjutas:On üks ameeriklaste ajam, mis igati meeldib (100% metall), kuid ei sobi hästi meil kasutamiseks, kuna minuteada on mõeldud lõunapoolsemate laiuskraadide jaoks (st. londi nurk on teistsugune ja ei hakka meil jälgima satkaart kogu pöörde ulatuses).
Jätan ta margi nimetamata, et keegi ei "läheks õnge". (Tõsi, kunagi kirjutasin ta margi).

Tahaks siiski marki teada. Varre nurk ei tohiks kuidagi põhjustada satikaare mittenägemist osaliselt. Kinnituse võimalused kas lubavad kõike näha või üldse mitte midagi. Viimasel juhul on DIY meetodid asjakohased, et asi siiski käima saada :)

Foorumil
Kasutaja avatar
margusten
Digivanake
Postitusi: 2078
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Tallinn
    unknown unknown
On tänanud: 29 korda
On tänatud: 172 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas margusten » 08:30, 20 Aug 2014

Teleskoopajam on kindlalt parem, loks on seda väiksem mida pikem on teleskoop. Kinnitada ka siis antenni serva, mitta keskele. 24 tolli vähemalt. Mul 2.4M antennil 36 tolli ajam, töötab küll aga selline kummist kaitse oleks hea meie kliimas kus sajab koguaeg midagi.
Need HH mountid kipuvad loksuma - kuluvad lihtsalt ära paari aastaga.
actuators.JPG
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha
Aerial AS24 polarmount 76E - 13E Ku+C; 2.1M 87E C; 1.5M 16E; 2xTriax110Ku; 3M 28.2E; 30W; 27.5W.
DM8000; Amiko Viper4K; DR.HD F15; TBS-5925 Professional TV Box.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
mustkass
Dissident
Postitusi: 6961
Liitunud: 22:25, 14 Juul 2003
Asukoht: Fellin
    unknown unknown
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 57 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas mustkass » 09:43, 20 Aug 2014

Mul oli kunagi katusel 1,4 meetrine ja sellise teleskoobiga nagu pildil,kui suur mootor oli enam ei mäleta aga loks oli sees,kui panna siis juba kahe mootoriga,et suunab ka vertikaalselt satile nagu naiteks sateksil.
AmikoViper4K Dreambox 9004K Vu+Solo4K Philips21:9 LGOLED3D4K55950V LGOLED3D4K65C6D
T90 T85 1,8 1,0 0,8x3 0,9x4
90E 85E 75E 60E 56E 55E 53E 51,5E 50E 46/45E 42E 40E
39E 36E 30,5E 28E 23.5E 21,6E 19,2E 16E 13E 10E 9E 7E
3E 4.8E 1.0W 4W 14/15W 22W 30W


Pilt

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas elit » 09:51, 20 Aug 2014

Scott
Põhjus on lihtsalt seletatav.
Kuna Clarke`i kaar, millel enamus kommerts-, ehk ütleme laiatarbe-satte paiknevad, asub Maa ekvaatoriga ühes tasapinnas ca 36000 km kõrgusel maapinnast, on selge, et nende sattide jälgimine Maa ekvaatorilt saab toimuda H-H puhul mootorajamiga ainult siis, kui tema lont on täiesti sirge ja antenn on kinnitatud vaatama rist-suunas.

Liikumisel Maa pooluste suunas Clarke`i kaar ei paista vaatekohast enam ühes tasapinnas olevana, vaid paistab nagu kumera kõverjoonena, mille jälgimiseks ongi vajalik londi nurk või polarmount.
Erinevus asukohtade tõttu pole väga suur, kuid siiski piiraks meil sattide H-H nägemist sirge londi puhul.
Teadmiseks neile, kes ei tea. H-H tähendab (pööret, ulatust, haaret) horisondist horisondini.

USA mootorajami mark on SG9120 B. Nimelt just B.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    unknown unknown
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas satik » 11:11, 20 Aug 2014

margusten kirjutas:--- selline kummist kaitse oleks hea meie kliimas kus sajab koguaeg midagi.

Mul on pandud terve aktuaatori pikkuses peale "katuseks" roostevabast katuse lihtprofiilist painutatud vari, mis kinnitub antennipoolsest otsast ning mootoripoolses otsas nagu sõidab kaasa vastavalt liikumisele. Mõõdetud ja paigaldatud on aktuaatori maksimaalasendis, lisaks on mootoripoolses otsas ka lisavari mootori külgedelt alla.
Varem oli mul probleem et nii umbes -10 -12C juures külmus ajam kinni, nüüd paaril viimasel aastal koos sellise lahendusega pole seda enam juhtunud.
Jälgima peaks et kui ajami selja taga on sein siis oleks miinimumasendis seinani veel piisavalt ruumi et ära ei rikuks ei seina ega varju.
Tasub ka arvestada et ajameid väga hermeetiliseks ei tasu ajada, sisse jääv õhk paneb keskkonna korrodeeruma, seega on hea kui see õhk saab pidevalt vahetuda. Kummilõdvikutel on kalduvus külmas kangeks minna (sisaldavad viimasel ajal kummi ainult nimes :lol: ) ning mootor või liigutades selle lihtsalt praguliseks tõmmata, sestap loobusin nende kasutamise mõttest.

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3174
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    unknown unknown
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 155 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas Scott » 01:41, 21 Aug 2014

elit kirjutas:Teadmiseks neile, kes ei tea. H-H tähendab (pööret, ulatust, haaret) horisondist horisondini.

USA mootorajami mark on SG9120 B. Nimelt just B.


http://www.galaxy-marketing.com/sg9120b ... nd-fta.htm

Pilt

Ma ei näe mingit eripära võrreldes "tavalise" H-H mootoriga, millega terve satikaare kätte saab (kui eesolevaid takistusi mitte arvestada). Peamine, et mootori pöördtelje Maa teljega kokku ja offsetantenni kinnitusega õige nurga saab välja reguleerida.

Kasutaja avatar
valzz
Entusiast
Postitusi: 141
Liitunud: 15:13, 30 Jaan 2008
Asukoht: Tallinn
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas valzz » 10:33, 21 Aug 2014

Mootori juhendis on kirjas, et sõltuvalt asukohast on lont kas üleval või alla.

p2rdik
Entusiast
Postitusi: 160
Liitunud: 12:28, 26 Nov 2008
Asukoht: Luunja, Tartumaa
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas p2rdik » 13:10, 26 Aug 2014

Tegelt ajavad need mootorajamid ja teleskoobid asja ära aga lõpptulemus on ikka, et fix-süsteem on kõigest üle.

Keeratavat parabooli võib soovitada ainult siis kui tõesti ruumi vähe ja soov oleks saada võimalikult laia haaret.
Või siis kui väga harva on vaja keerata.

Ise olen teleskoobi pealt osaliselt fix+mootorajamile üle läinud ja nüüd kindlasti enne talve koristan selle motoori ka ära, sest seda viidet/keeramist ei jõua vahest ära oodata.

Kasutaja avatar
angry
Entusiast
Postitusi: 160
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas angry » 16:41, 26 Aug 2014

Olen olnud teleskoobi, polarmount jala ja 1,6 m taldriku kasutaja pikalt (20 aastat vist?), sel aastal läksin üle fix taldrikule. Keeramise aeg on tõesti tüütu, lisaks annavad kuivaks jäänud munakad-liigendid korraliku müra keeramise ajal maja konstruktsioonidesse ning õlitamine pikalt leevendust ei too. Hea põhjus sellise komplekti kasutamiseks on kerge fanatism, soov noppida satikaid ja eksootilisi kanaleid "servast". Viimasena keerutas panni praegu müügis olev Moteck'i V-Box, enne seda leidus ka tuunereid, kuhu positsioneer oli sisse ehitatud (Echostar näiteks). Täpsusest- kui jalg on korralikult vertikaali aetud, tõusunurk ja lõunasuund paigas, siis tulevad mõlemad servad nii kaugelt, kui vaba vaade lubab. Teleskoobi loksust saab kenasti üle sellega, et keermeslatti edasi kruviv "mutter" lasta treida mingist mõistlikust materjalist- õlipronks vm, ning originaal (tihtipeale mingi plastikust junn) visata allavett. Ja vastu pidasid need teleskoobid ilma täiendava kaitseta ikka korralikult- selle aja jooksul vast 3 tk käis läbi- viimane läks tänu pudenenud kummile ja jubedale välimusele konteinerisse, kuid oli veel täiesti töökorras.

Kasutaja avatar
Henkka
Moderaator
Postitusi: 4934
Liitunud: 02:00, 15 Dets 2006
Asukoht: Harjumaa, Jüri
    unknown unknown
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 47 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas Henkka » 17:42, 26 Aug 2014

p2rdik kirjutas:Tegelt ajavad need mootorajamid ja teleskoobid asja ära aga lõpptulemus on ikka, et fix-süsteem on kõigest üle.

Keeratavat parabooli võib soovitada ainult siis kui tõesti ruumi vähe ja soov oleks saada võimalikult laia haaret.
Või siis kui väga harva on vaja keerata.

Ise olen teleskoobi pealt osaliselt fix+mootorajamile üle läinud ja nüüd kindlasti enne talve koristan selle motoori ka ära, sest seda viidet/keeramist ei jõua vahest ära oodata.


Minu puhtisiklik arvamus (IMHO) on et fix süsteem T90 toroidal antenni baasil on hetkel meil Eestis optimaalne. Kellel on laiem vaateväli saadaval, paneb kaks T90 antenni.
Olen omal ajal ka aktuaatoreid kasutanud ning enam ei taha... :cry:
Minul on T90 paigutatud korrusmaja rõdule, mahub kenasti rõdu piiridesse ära ning väljastpoolt väga "agressiivne" ei paista.
Aasta jooksul pole majaühistuga probleeme olnud.
AX HD61 4K ; AX HD51 4K ; LG OLED65B8PLA; LG OLED55EG9A7V ; T90 0,8W; 4,8E; 9E; 13E; 16E; 19,2E; 23,5E; 28,2E; 31,5E; 36E

Kasutaja avatar
tigekala
Vana kala
Postitusi: 14451
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: puhta pees...
    unknown unknown
On tänanud: 122 korda
On tänatud: 385 korda
Kontakt:

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas tigekala » 17:46, 26 Aug 2014

Aga minu puhtisiklik arvamus on, et fix süsteem - igale satelliidile oma parabool, on hetkel meil Eestis parim, mis on võimalik.
Ja mitte ainult, meil Eestis...
LG OLED 65E7V-Z + Dreambox DM900 Ultra HD - 36E > 28,2E > 19,2E > 13E > 9E > 4,8E > 0,8W + Cisco EPC3940AL 2.4/5G WiFi modem/router + Netflix

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas elit » 17:58, 26 Aug 2014

On kolm peamist põhjust, miks viimasel ajal üha rohkem eelistatakse multifeed`ga fiksantenne pööratavale:
- pööramisele kuluv aeg
- suurem töökindlus ja stabiilsus
- üha võimsamate transpondritega satid, mis võimaldavad kasutada üha väiksemaid antenne (mõelge/tuletage meelde kui suured antennid olid kasutusel analoogiajastul!).

Laia (või isegi H-H) haarde puhul on fiksantennide peamised puudused:
- neid on vaja palju (st. peab olema ruumi/kohta nende paigutamiseks)
- tuleb kasutada multifeed`e, millede äärtel jäävad signaalid nõrgemaks
- tuleb kasutada DiSEqC lüliteid, millede iga aste neelab kasulikust signaalist ca 3dB
- mitmeid kordi kallimad, kui üks pööratav antenn.

Olen mitu korda kirjutanud, et minu meelest on optimaalne 2 antenni:
- keskmise suurusega (1,5m otsefookus Ku ja C jaoks 30W...90E), kusjuures temaga saan vaadata ka kesksete enamvaadatavate sattide teenuseid
- 1,1m multifeed´ga [9 LNB-ga: 5W, 4W (suht nõrk), 0,8W, 4,9E, 7E, 9E, 10E, 13E, 16E, 19,2E, 23,5E - seega 11 satti]
- 1,5m antenni signaali saan lasta tüünerile kas otse või läbi DiSEqC lüliti.

Aga igaüks otsustab ise, mida, millega ja kuidas vaadata.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    unknown unknown
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: Mootorajam, teleskoopajam, polarmount jm.

PostitusPostitas satik » 18:30, 26 Aug 2014

Üldiselt olen nõus et fixantenn on üldiselt peaaegu parim, parimaks pean hoopis kahe aktuaatoriga antenni - seda siis suunamise täpsuse poolest, mind seadistusele kuluv aeg ei ole morjenda. Võimaldab kitsa suunadiagrammiga antenni suunata ka igasugusele ringitolgendavale nähtusele :wink: .

angry kirjutas:Olen olnud teleskoobi, polarmount jala ja 1,6 m taldriku kasutaja pikalt (20 aastat vist?), selle aja jooksul vast 3 tk käis läbi

Mul on see esimene Echostari teleskoopajam, arvan et äkki nii aastast 1995 vast, seegi tegelikult kasutatuna üles pandud. Mis aga on oluline - lõtke ei ole tänini, mingist konstruktsioonideni kanduvast mürast loen esimest korda ja määrinud munakat olen vist kolm või neli korda, seda vene grafiitmäärdega mis igale poole vahele poeb. Jala telge ja häälestusvõlle samuti, aga neid rohkem nagu korrosiooni tõrjeks...

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist