DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

Foorum terrestiaalse digi-tv teemadel
Kasutaja avatar
jaan
Entusiast
Postitusi: 174
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas jaan » 20:17, 13 Nov 2006

Nimelt loen mina http://www.digitv.ee/?go=dvbt seletust maapealse digi-tv kohta ja seal esimesena modulatsioonidest juttu, et DVB-T korral kasutusel erinevat tüüpi modulatsioonid:

1. COFDM
2. QPSK
3. 16 QAM
4. 64 QAM

Edasi loen mina http://www.digitv.ee/?go=vastuvotjad ning järeldan, et Eesti DVB-T korral ilmselt kasutusel COFDM. Eesti Digitaaltelevisiooni AS poolt klientidele jagatav KAONMEDIA KF-S620 HD vastuvõtja spetsides märgitud
Tuuner: DVB-T, COFDM, 47 kuni 862 MHz


Otsides kodumaisetest arvutipoodides ja ka laiast netist sobivaid arvutikaarte Eesti DVB-T vastuvõtuks, tekkis mul aga seoses modulatsiooniga paar küsimust:

1. Kas olen õigesti järeldanud, et Eesti DVB-T kasutab COFDM modulatsiooni?

2. Mis modulatsiooni kasutatakse Soomes, Rootsis mpeg2 kodeeringus DVB-T korral?

3. Kas vastuvõtjate kõrgsagedustuunerid võivad olla erinevad, et näiteks üks mudel oskab ainult QPSK demoduleerida ja COFDM modulatsioonist aru ei saa?

4. Kas kodumaise DVB-T vastuvõtuks sobiva arvutikaardi spetsides peaks olema kõrgsagedustuuneri spetside osas kindlasti märgitud COFDM modulatsioon?

5. Kas Soome mpeg2 DVB-T vastuvõttev arvutikaart näitab peale tarkvaralist mpeg4-AVC dekoodri installimist ka Eesti DVB-T pilti, kui masin ise piisavalt võimas on?

Minu kõhklused tekkisid just tänu modulatsiooni tüüpide paljususe ja tõsiasjast, et näiteks kesklainet vastuvõttev AM raadio ei suuda FM raadiot mängida.

Ootan selgeid ja pädevaid vastuseid.

Kasutaja avatar
wookie
Entusiast
Postitusi: 291
Liitunud: 03:00, 03 Juul 2006
    unknown unknown

Re: DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas wookie » 21:50, 13 Nov 2006

jaan kirjutas:1. Kas olen õigesti järeldanud, et Eesti DVB-T kasutab COFDM modulatsiooni?

Jah, seda ta teeb. Ent nagu ikka ja alati, on siin tõde pisut keerukam.

Nimelt. COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) on üks OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) eriliike.

OFDM modulatsiooni puhul jagatakse kasutatav raadiosageduslik kanal mitmeks paralleelseks alamkanaliks, millest igaüks sisaldab siis mõne "tavalise" modulatsiooniskeemiga kodeeritud infot, näiteks QAM või mõni PSK'dest.
Need alamkanalid on valitud ning kokku pandud selliselt, et nende vaheline ülekostvus on võimalikult minimaalne.
Selline kanaliteks jagamine on kaval seetõttu, et niimoodi elab edastatv signaal paremini üle mitmesuguseid mürasid ja peegeldusi ilma, et vastuvõtval poolel oleks tarvidus kuigi keeruliste filtrite või signaalitöötlussüsteemide järele.

COFDM'i skeemi kasutatakse euroopas digitv edastamiseks seetõttu, et see skeem tuleb suurepäraselt toime peegeldunud signaalidega (need samad, mis analoog televisiooni korral varjusid tekitavad) ning on kvaliteetselt vastu võetav ka suhteliselt nõrgana. Siit tulenevalt võib sellise digitv korral kujuneda olukord, kus digisignaal, ehki seda edastatakse väiksemal võimsusel kui analoogsignaali, on vastuvõetav ka oludes, kus analoogedastusel enam mõistlikku pilti ei saa. Samuti on selline signaal suurepäraselt vastu võetav näiteks naabrimehe katuselt peegeldununa.

OFDM modulatsiooniskeemid ei ole kasutusel mitte ainult digitv korral, vaid seda kasutatakse üpris paljudes rakendustes. Näiteks ADSL ja VDSL seadmed, WiFi ning Wimax.

Eesti DVB-T korral peaks asjad olema nõnda, et saatjast väljub COFDM signaal, milles olevates alamkanalites kasutatakse info edastamiseks QAM64 modulatsiooni.

QAM, ehk siis kvadraatamplituudmodulatsioon on skeem, mille korral andmete edastamiseks kasutatakse kahte üksteise suhtes nihutatud faasiga sinusoidset signaali. Vaadates neid kahte signaali ajas, näeme, et nad lõikuvad teatud kindlates punktides. Neid lõikepunkte on võimalik muuta, muutes signaalide amplituudi. Igale lõikepunkti asukohale omistatakse teatud bitiline tähendus. QAM64 puhul on neid võimalikke lõikepunkte signaali täisperioodi kohta 64, mis annab võimaluse siis iga sellise täisperioodiga edastada 6 biti jagu infot.

Kogu selle raadiosagedusliku värgi sees on digitv korral digitaalne DVB stream (MPEG-TS mux). Ühe sellise mux'i bandwidth peaks Eesti DVB-T korral olema ligikaudu 22Mbit/sec. Nagu DVB puhul tavaks, saab ühe mux'i sisse mahutada mitu programmi - erinevaid streame eristab üksteisest PID.

Praegu paistab harjumaal töötavat ainult üks selline sagedus - 666MHz, kuid edastatava DVB streami NIT tabelis on viited ka sagedustele 682MHz ja 778MHz.

Eesti DVB-T korral on programmide video pakitud MPEG-4/AVC (H.264) algoritmiga ning audio hetkel MPEG-1 Layer2 algoritmiga.

Maksulised kanalid hakkavad olema krüpteeritud Conax süsteemiga.

jaan kirjutas:2. Mis modulatsiooni kasutatakse Soomes, Rootsis mpeg2 kodeeringus DVB-T korral?

Vähemalt Soomes kasutatakse täpselt samasugust QAM64'ja sisaldavat COFDM'i, ilmselt ka Rootsis. Peamine erinevus on selles, et Soomes (ning minuteada ka Rootsis) kasutatakse video pakkimiseks MPEG2 algoritmi.

jaan kirjutas:3. Kas vastuvõtjate kõrgsagedustuunerid võivad olla erinevad, et näiteks üks mudel oskab ainult QPSK demoduleerida ja COFDM modulatsioonist aru ei saa?

QPSK (Quadrature Phase-shift Keying) on kasutusel valdavalt Sat-TV süsteemides, DVB-T korral seda tänapäeval tavaliselt ei pruugita. QPSK erineb QAM'ist peamiselt selle poolest, et signaalide amplituudi muutmise asemel nihutatakse signaalide faase üksteise suhtes. See pole küll nõnda efektiivne kui QAM, kuid see-eest ei lähe faasmodulatsioon väga pikkade vahemaade läbimisel (satelliit on umbes 36000 km kaugusel) katki, nagu see juhtub amplituud- ja veelgi enam sagedusmodulatsioonidega

jaan kirjutas:4. Kas kodumaise DVB-T vastuvõtuks sobiva arvutikaardi spetsides peaks olema kõrgsagedustuuneri spetside osas kindlasti märgitud COFDM modulatsioon?

Ei ole kuigi tõenäoline, et poest õnnestuks osta kaart, mille kõrgsagedusosa seda ei oskaks.

jaan kirjutas:5. Kas Soome mpeg2 DVB-T vastuvõttev arvutikaart näitab ka peale tarkvaralist mpeg4-AVC dekoodri installimist ka Eesti DVB-T pilti, kui masin ise piisavalt võimas on?

Jah, eeldusel, et dekodeerimist tehakse tarkvaraliselt. Enamike DVB-T kaartide korral see nõnda ongi, kuid ilmselt eksisteerib ka kaarte, mis sisaldavad raualist MPEG2 dekoodrit. Tavaliselt on ka nende puhul võimalik signaali dekodeerida tarkvaras. Kuna H.264 raualise dekoodriga kaardid ei ole ilmselt veel väga levinud, on kõige kindlam valida selline kaart, millel MPEG dekooder üldse puudub ning teostada kogu dekodeerimine tarkvaraliselt. Sellised kaardid on tavaliselt ka odavamad.

Kasutaja avatar
jaan
Entusiast
Postitusi: 174
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas jaan » 22:27, 13 Nov 2006

Suured tänud vastamast.

Järelikult peaks igasugune DVB-T arvutikaart, usb pulk kodumaise DVB-T pildi ette võluma.

Külastades arvutipoode kuulsin müüjatelt kommentaare, et neil pole ühtegi sobivat seadet mulle müüa. Nagu arvata oligi, ei tea nad ise ka mida müüvad.

Kasutaja avatar
a1
DigiTVfänn
Postitusi: 646
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: JƤrvamaa
    unknown unknown

Re: DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas a1 » 23:01, 13 Nov 2006

wookie kirjutas:Praegu paistab harjumaal töötavat ainult üks selline sagedus - 666MHz, kuid edastatava DVB streami NIT tabelis on viited ka sagedustele 682MHz ja 778MHz.


Töötab ka 778MHz.
6 programmi, millest 1 hetkel mpg2 formaadis.
Viimati muutis a1, 23:08, 13 Nov 2006, muudetud 1 kord kokku.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
wookie
Entusiast
Postitusi: 291
Liitunud: 03:00, 03 Juul 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas wookie » 23:04, 13 Nov 2006

jaan kirjutas:Järelikult peaks igasugune DVB-T arvutikaart, usb pulk kodumaise DVB-T pildi ette võluma.

Eeldusel, et MPEG streami dekodeerimine käib softiliselt, nagu see DVB-T raua puhul tavaliselt on, siis jah.

Samas tuleb uurida, milliste applikatsioonidega ühte või teist seadet kasutada saab ning millised driverid seadme jaoks olemas on.

Linuxi kasutajatel on asi lihtne - kõik olemasolevad driverid räägivad DVB-API't ning kõik DVB tarkvara on kasutatav suvalise driverit eviva seadmega (seadme funktsionaalsuse piires siis).

Windowsis aga ei eksisteeri kahjuks ühtset DVB API't, mistõttu mõnede tootjate seadmete driverid on tehtud selliselt, et neid oskab kasutada ainult tootja enda tarkvarakäkk. Kui selline oskab H.264'ja on tore, kui ei oska, pole midagi parata. Seetõttu tuleb Windowsi pruukijatel alati uurida, kas antud seadet saab vähemalt ProgDVB'ga kasutada. Kui saab, saab ka H.264 pildi ette.

jaan kirjutas:Külastades arvutipoode kuulsin müüjatelt kommentaare, et neil pole ühtegi sobivat seadet mulle müüa. Nagu arvata oligi, ei tea nad ise ka mida müüvad.

Täiesti loogiline, et neil ei ole aega ega tahtmist süveneda, mida nende poolt müüdav kola tegelikult oskab. Mis seadme karbi peal kirjas on, seda reklaamitakse ja kogu moos.

Kasutaja avatar
wookie
Entusiast
Postitusi: 291
Liitunud: 03:00, 03 Juul 2006
    unknown unknown

Re: DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas wookie » 23:06, 13 Nov 2006

a1 kirjutas:Töötab ka 778MHz.

Vahi, kus tursk. Järelikult peab uurima, kas kuskil antenni ja kaardi vahel olev võimendi seda sagedust mitte välja ei lõika.

Kasutaja avatar
Sombi
Digivanake
Postitusi: 1053
Liitunud: 03:00, 11 Okt 2006
Asukoht: Läänemaa, Noarootsi, Pürksi
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Re: DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas Sombi » 04:06, 15 Nov 2006

wookie kirjutas:
a1 kirjutas:Töötab ka 778MHz.

Vahi, kus tursk. Järelikult peab uurima, kas kuskil antenni ja kaardi vahel olev võimendi seda sagedust mitte välja ei lõika.

See on kahjuks ka oluliselt nõrgema signaaliga kui 666MHz-i.
Ise olen Läänemaal, Noarootsis, ja 778MHz-i olen ainult korra kinni püüdnud ja samas 666MHz-i on suht tavaline.
Rootsis on tõesti sama süsteem mida Soomes kasutatakse (64QAM).
Septembris õnnestus Rootsist isegi umbes 30 TV kanalit kinni püüda, suuremjagu oli loomulikult c***x-is, nagu Soomeski. Isegi osad kanalid olid samad (keel erinev ja sisu ka pisut).

Kasutaja avatar
Sombi
Digivanake
Postitusi: 1053
Liitunud: 03:00, 11 Okt 2006
Asukoht: Läänemaa, Noarootsi, Pürksi
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

PostitusPostitas Sombi » 04:39, 15 Nov 2006

Hea, et see teema üles kerkis, mul on mitu küsimust selle kohta:

1. Mul suutis DVB-T tüüner leida ka QPSK signaali (ei tea küll kustkohast, kanal E24 ehk Espoo MTV3 sageduselt), signaal oli küll nõrk kuid sellegipoolest küsimus, kui SAT kasutab enamuses QPSK-d, kas on võimalik seda vastuvõtta ka DVB-T tüüneriga, eeldusel et x SAT-i kanal "on aetud" näiteks E30-e peale?

2. Palju on üldse QPSK edastuskiirus (Symbol Rate) DVB-T puhul? maksimaalne?

3. Kas DVB-T ja DVB-S Ku-band on sama polaarsusega või mitte (Ku&C-band on erinevad tänu ostsillaatori sagedusega bandi suhtes)?

4.Tean, et on ribalaiuste vahed, aga kas miski veel võiks takistada vastuvõttu?

Olen netist otsinud,aga keeleoskused on pisut nadid:(

Kasutaja avatar
mesilane
DigiTVfänn
Postitusi: 721
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

PostitusPostitas mesilane » 09:18, 15 Nov 2006

Sombi kirjutas:1. Mul suutis DVB-T tüüner leida ka QPSK signaali (ei tea küll kustkohast, kanal E24 ehk Espoo MTV3 sageduselt), signaal oli küll nõrk kuid sellegipoolest küsimus, kui SAT kasutab enamuses QPSK-d, kas on võimalik seda vastuvõtta ka DVB-T tüüneriga, eeldusel et x SAT-i kanal "on aetud" näiteks E30-e peale?

Millega Sa tõestad, et Su vastuvõtja võttis vastu seda või teist ? Võibolla oli tegemist hoopis tarkvaraveaga - kuidas üldse tarkvara saab kindlaks teha, millise modulatsiooniga on tegemist ? Võiksid avalikustada vähemalt oma vastuvõtja tootja ja tüübi. Mis tähendab "signaal oli nõrk" ? Kas seda, et kanaleid ei leitud ?

Kasutaja avatar
Wiinanina
Entusiast
Postitusi: 175
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

Re: DVB-T modulatsioon ja arvutikaardid

PostitusPostitas Wiinanina » 16:33, 16 Nov 2006

wookie kirjutas:
a1 kirjutas:Töötab ka 778MHz.

Vahi, kus tursk. Järelikult peab uurima, kas kuskil antenni ja kaardi vahel olev võimendi seda sagedust mitte välja ei lõika.


http://www.levira.ee/fldtv.html

45 kanal 9800W
59 kanal 1440W

Kipub nii olema, et kõik programmid on kenasti vaadatavad Tallinna lähiümbruses.
Aga kui Tallinnast juba natuke kaugemal siis pead leppima pooltega.
Aga ära muretse. Starman küsib kõik 99 raha kuus. Selle koha pealt ei ole poolikuid kliente.

Kasutaja avatar
buhh
DigiTVfänn
Postitusi: 864
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas buhh » 16:47, 16 Nov 2006

Tuginedes pädevatele allikatele....
töötavad hetkel mõlemad saatjad võimsusega ERP=9KW ja
tuleva aasta algul plaanitakse võimsusi tõsta

Kasutaja avatar
Sombi
Digivanake
Postitusi: 1053
Liitunud: 03:00, 11 Okt 2006
Asukoht: Läänemaa, Noarootsi, Pürksi
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

PostitusPostitas Sombi » 14:51, 20 Nov 2006

mesilane kirjutas:
Sombi kirjutas:1. Mul suutis DVB-T tüüner leida ka QPSK signaali (ei tea küll kustkohast, kanal E24 ehk Espoo MTV3 sageduselt), signaal oli küll nõrk kuid sellegipoolest küsimus, kui SAT kasutab enamuses QPSK-d, kas on võimalik seda vastuvõtta ka DVB-T tüüneriga, eeldusel et x SAT-i kanal "on aetud" näiteks E30-e peale?

Millega Sa tõestad, et Su vastuvõtja võttis vastu seda või teist ? Võibolla oli tegemist hoopis tarkvaraveaga - kuidas üldse tarkvara saab kindlaks teha, millise modulatsiooniga on tegemist ? Võiksid avalikustada vähemalt oma vastuvõtja tootja ja tüübi. Mis tähendab "signaal oli nõrk" ? Kas seda, et kanaleid ei leitud ?

Vastuvõtja on "Digiality" c***x mooduliga (hetkel ei tule rohkem meelde).
Signaaliinfo näitas QPSK ja kvaliteet oli umbes 37%. Kanalilisti saab kätte alates 48%-st. See oli muidugi imelevi korral, võibolla kuski keegi katsetas miskit. :)

Kasutaja avatar
Wiinanina
Entusiast
Postitusi: 175
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

PostitusPostitas Wiinanina » 23:33, 20 Nov 2006

buhh kirjutas:Tuginedes pädevatele allikatele....
töötavad hetkel mõlemad saatjad võimsusega ERP=9KW ja
tuleva aasta algul plaanitakse võimsusi tõsta


ilmselt või oma pädevatele allikatele vee peale tõmmata.
muidu poleks netis sellist kaarti http://www.zuum.ee/leviala.php

Kui praegu oleks mõlemad saatjad 9kW siis poleks tallinna ümbruses hall ring nii pizike.

Kasutaja avatar
buhh
DigiTVfänn
Postitusi: 864
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas buhh » 09:03, 21 Nov 2006

Wiinanina on vist suuur spetsialist ja teab täpselt kui kaugele 9KW ERP-d digitalis levib :lol:

Kasutaja avatar
Wiinanina
Entusiast
Postitusi: 175
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

PostitusPostitas Wiinanina » 09:45, 21 Nov 2006

buhh kirjutas:Wiinanina on vist suuur spetsialist ja teab täpselt kui kaugele 9KW ERP-d digitalis levib :lol:


Wiinanina viibib suure osa oma ajast sellest hallist alast ida pool ja seal on 45 kanali signaali nii, et tapab. 59 kanalil aga asi täitsa kusine.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 113 külalist