Soome digi

Foorum terrestiaalse digi-tv teemadel
Kasutaja avatar
mart
Entusiast
Postitusi: 149
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas mart » 14:17, 16 Jaan 2007

Selle "naised saunas" loo kohta: tõenäoliselt oli asi mitte antennis, vaid ülevõimendamises. Tekkis ristmodulatsioon ja oligi signaal pekkis. Ise olen katsetanud, kuidas ülinõrga signaaliga (vanad SkyStar draiverid olid selles mõttes paremad, et näitasid signaali tugevust, nüüd enam tugevust ei näita, ainult kvaliteeti) - alla 10% - oli vastuvõtt täiesti OK, BER üsna hea, aga nii kui täiendavalt teise võimendi kaablile vahele panid, oli signaal küll hulga tugevam, aga BER hulga kehvem.
See 21-50 Triax Unix andvat 44. ja 46. kanalil tugevama vastuvõtu kui 21-69, mis on ka loogiline. Samas on teada, et tulevad kasutusele ka kanalid 61-69. Minul on see viimane variant ja ma ei kurda - antenni taha midagi ei jää - kui jama on, siis tuleb see eetrist.

Aga Viimsi juurde tagasi. Kui Kloostrimetsa torn on selja taga, siis on kõige efektiivsem kasutada pikisuunas veerandlaine võrra antennide nihutamist. Kasutada kahte (või nelja) antenni, millest pooled on veerandlaine võrra eespool kui teised. Kui probleemiks on ka eest möödakulgev tee, kus igasugu sisepõlemismootorid ringi plärisevad, siis oleks mõttekas suruda antenni diagrammi kokku vertikaalsuunas ehk panna antennid maatriksis üksteise kohale (seda näeb, kui BER halveneb mõne asjanduse möödasõtmisel, vt samal ajal ka analoogi, seal on siis täpid ja kriipsud näha!). Konstruktsiooniliselt oleks UHF-ala puhul lihtsam antennide panek kõrvuti horisontaalselt, sest niimoodi UHF-antenne panna, et mastitoru läheb elementide vahelt läbi, ei ole soovitav. Tuleb ette võtta rauatöö - keevitamine või painutamine. Kui on 2 antenni, siis laia U-kujuline kandur, mille kumbagi otsa lähevad antennid, üks natuke ette- ja teine tahapoole, kummalgi siis raskuskeskmest natuke kõrvale. Lainepikkus võtta 45. kanali kesksageduse 666 MHz (kas pole saatanast? :wink: ) järgi 300/666 ehk 0,45 m, sellest veerand on 11 cm, kaabel tuleb 8,7 cm võrra liitmiskohani lühem võtta tollel antennil, mis on Espoole lähemal. Siis selja tagant tulev signaal on kummaltki antennilt vastandfaasis.
Kui 4 antenniga teha, siis ma laseksin kokku keevitada sellise konstruktsiooni, et on 2 horisontaalset toru või vinkelrauda, mis lähevad masti külge (2 selleks, et mastil pöörlema ei hakkaks) ja nende küljes on kummaski otsas püstised torud, mille kummagi otsa küljes on antenn. Triax-i kinnitust on võimalik panna nii antenni alumisele kui ka ülemisele küljele, antenne endid siiski pöörata ei tohi, sest siis läheksid signaalid vastandfaasi ja ka vihm sajaks dipoolikarpi sisse. Too 4 Triax-iga oleks juba tõeline relv! Seda nihutamist teeks siis nii, et ühe poole ülemine ja teise poole alumine on ühes faasis, kaablid ühte punkti kokku ja sinna kahest paralleelsest 75-oomise kaabli jupist veerandlainetrafo (selle arvutus sai eespool tehtud). Ja võimendit tolle puhul tõenäoliselt üldse kasutada ei tulegi. Mida rohkem sellises situatsioonis võimendada, seda hullemaks läheb.

Siis antennide võimekuste võrdlemisest. Hoolega tuleb tähele panna, kas antakse dBd (poollainedipooli sihtes) või dBi (isotroopse antenni suhtes). Viimane number on paari dB võrra suurem. Tavaliselt antakse dBd.

Kasutaja avatar
officer
DigiTVfänn
Postitusi: 663
Liitunud: 02:00, 15 Dets 2006
Asukoht: VIIMSI.
    unknown unknown
On tänanud: 62 korda
On tänatud: 5 korda

PostitusPostitas officer » 21:42, 16 Jaan 2007

tnx mart! Kui "asjaks" läheb,võtan sinuga privaatselt veel ühendust!

Kasutaja avatar
a1
DigiTVfänn
Postitusi: 646
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: JƤrvamaa
    unknown unknown

PostitusPostitas a1 » 22:20, 16 Jaan 2007

mart kirjutas: kaabel tuleb 8,7 cm võrra liitmiskohani lühem võtta tollel antennil, mis on Espoole lähemal. Siis selja tagant tulev signaal on kummaltki antennilt vastandfaasis.


Espoole lähema antenni kaabel tuleb ikka veerandlaine jagu pikem võtta.

Kasutaja avatar
dreamants
Digivanake
Postitusi: 1117
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Õlletehase lähistel
    unknown unknown
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 13 korda

PostitusPostitas dreamants » 22:51, 16 Jaan 2007

Kas on kogemusi: Antenn ENGEL 92el. 21-69 18,5dB F-pistikuga?
TRIAX UNIX 100 el 21-69 17dB? Kumba eelistada?

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
mart
Entusiast
Postitusi: 149
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas mart » 22:53, 16 Jaan 2007

Loomulikult, tänud paranduse eest!
Igal juhul tuleb üks peenike kaablite põrandal kõrvuti väljamõõtmine, märgistamine ja täpne otste koorimine.
Kui Valgjärve saatejaam käima läks 1980ndate lõpupoole, siis tartlased olid paanikas, sest enne toaantenniga nägi, aga siis enam mitte eriti. Ja siis kahtlustati, et äkki on ETV saateantenni põhjapoolses sektsioonis mõni kaabel risti läinud, et üks dipool hävitab teise signaali.

Kasutaja avatar
cl
Entusiast
Postitusi: 114
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord

PostitusPostitas cl » 08:50, 17 Jaan 2007

mart kirjutas:(vanad SkyStar draiverid olid selles mõttes paremad, et näitasid signaali tugevust, nüüd enam tugevust ei näita, ainult kvaliteeti) - alla 10% - oli vastuvõtt täiesti OK, BER üsna hea, aga nii kui täiendavalt teise võimendi kaablile vahele panid, oli signaal küll hulga tugevam, aga BER hulga kehvem.


lihtsalt teadmiseks - linuxis Airstar/Skystar näitab nii signaali tugevust kui BER kui ka UNC, väga mugav

Kasutaja avatar
Henkka
Moderaator
Postitusi: 4934
Liitunud: 02:00, 15 Dets 2006
Asukoht: Harjumaa, Jüri
    unknown unknown
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 47 korda

PostitusPostitas Henkka » 23:43, 17 Jaan 2007

mart kirjutas:Siis antennide võimekuste võrdlemisest. Hoolega tuleb tähele panna, kas antakse dBd (poollainedipooli sihtes) või dBi (isotroopse antenni suhtes). Viimane number on paari dB võrra suurem. Tavaliselt antakse dBd.


Tõepoolest asjalik nõuanne, palun kõigil hoolega tähele panna :!:
Üldiselt tavakasutaja jaoks dB on dB , ei ole vahet, kas dBd või dBi.
Suht täpne number (aga "mart" on absoluutselt õigel seisukohal, need komakohad ei maksa midagi siinsel juhul) on y dBd = y + 2,14 dBi ehk lihtsalt sama antenni võimenduse number dBd ühikutes on 2,14 võrra väiksem kui dBi ühikutes.
See on ka põhjus, miks USA antennifirmad armastavad väga dBi väljendust - "bigger is bigger anyway :wink: "

Ja veel üks pisike detail - selist asja nagu isotroopne kiirgur (antenn) ei ole reaalses elus olemas :?

Kasutaja avatar
metsavend
Entusiast
Postitusi: 275
Liitunud: 02:00, 28 Nov 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas metsavend » 21:31, 23 Jaan 2007

ranteloni lehelt mõningaid uusi näpunäiteid: http://www.rantelon.ee/images/est/r2i22.pdf

Näpunäiteid Digi-TV häireteta vastuvõtuks

PAL- ja DIGI-TV

Aastakümneid oleme nautinud PAL-TV ajastut , kus eetris edastatavad TV-kanalid olid raudselt paigas ja ka saatjate võimsused olid muutumatud. Selline aastaid kestnud stabiilne olukord andis võimaluse ehitada parimaid filtervõimendeid, mis arvestasid teatud piirkondade vastuvõtutingimusi. Nõrkade Soome- ja tugevate kohapealsete kanalite liitmine, ilma spetsiaalse liitmisvõimendita, nõudis tõsist pingutust ja tehnilist taipu. Alganud Digi-TV ajastu paneb aga kirgliku televiisorivaataja kannatuse tõsiselt proovile. Üleminekuperiood on eriti raske, kus uus süsteem pole veel täies mahus rakendunud ja vana pole veel välja surnud. Televaataja soetab endale uue Digi-TV
vastuvõtuseadme, millega soovib vaadata ZUUM-TV-d ja Soome Digi-TV-d aga samaaegselt soovib jätkata ka analoog-TV vaatamist ja loomulikult viimase hetkeni ka Soome analoog-TV vaatamist.
Kogu see kanalite rodu peab aga loomulikult mahtuma ühte kaablisse, sest iluliist on tuppa juba paigaldatud. Ka pole Soome oma saatevõrkude ehitamisel arvestanud, et Eestis nende signaal vaadatav oleks. Nii ongi juhtunud, et Eesti kanal ( E45 Tallinn) asub Soome kanalite vahel (E44; E46 Espoo) ja odavad imelahendused nende eristamiseks puuduvad. Kahe antenni kasutamine segava saatja mahasurumiseks on tülikas ettevõtmine ja annab tulemust vaid kitsas sagedusvahemikus. Samas on ka Tallinna saatjate võimsused erinevad. Kokkuvõtteks võiks öelda, et head odavat tehnilist lahendust, mis tagaks kõikide võimalike eetrist tulevate signaalide parima vastuvõtu, ei olegi olemas. Paratamatult tuleb minna kompromissile ja leida parim tehniline lahendus
nende kanalite jaoks, mida soovitakse kõige enam näha.

LISAPLOKI AVL-80 KASUTAMISEST

Lisaplokk AVL-80 lisab antennivõrkku kõik Digi-TV kanalid ja on mõeldud kasutamiseks koos olemasoleva antennivõimendiga. Digi-TV signaalid võetakse detsimeeterantennist, mis on suunatud Soome suunas. Selline lahendus aitab ka erineva tugevusega signaale võrdsustada. Probleeme võib tekkida juhul, kui Soome ja Eesti suunad on antennidel küllalt erinevad. Kui loobuda üldse analoogkanalite vaatamisest, siis võiks kasutada kahte detsimeeterantenni, üks Soome- teine Tallinnale suunatud ja need jaguriga kokku liita või liita suundhargmikuga erinevate signaalitasemete võrdsustamise eesmärgil. Katsetused on näidanud, et nõrga leviga piirkondades annab head tulemust eelvõimendi AD10-1.5 lisamine AVL-80 UHF sisendi ette. Loomulikult tuleks aga kõigepealt alustada hea antenni muretsemise- ja kõrge antennimasti paigaldamisega ja alles peale seda muretseda madala müratasemega eelvõimendi. Samuti õnnestub vastuvõtu trakti mürasid vähendada filtri BP3-DIGI lisamine antennivõimendi väljundi ja lisaploki AVL-80 vahele.

Head ehitamist ja meeldivaid Digielamusi soovides:
Rantelon OÜ

Kasutaja avatar
metsavend
Entusiast
Postitusi: 275
Liitunud: 02:00, 28 Nov 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas metsavend » 22:04, 23 Jaan 2007

see küsimus kuuluks küll algajate rubriiki, kuid minu eelmises postituses viidatud allikas on nimetatud "suundhargmikku" - mis see täpsemalt on ja mis nimetuse alt teda nt. tevalost / oomipoest võiks otsida?

nagu aru saan, "jagur" - i.k. "splitter"
"suundhargmik" - i.k ?

Kasutaja avatar
wqsa
Entusiast
Postitusi: 129
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas wqsa » 18:10, 24 Jaan 2007

mina olen signaale kokku liitnud tavalise hargmikuga, neid on 6;8;12 jne. dB sumbuvusega, ta töötab vastupidi ka, s.t. liitjana. 6dB hargmik summutab ühte haru 6dB ja teist vist umbes 2dB. 12dB-sel peaks teine haru olema 1dB. Ei tea mis see suundhargmik võib olla, kas selline mis vastupidises suunas kuidagi paremini töötab? Las tõesti keegi teadja ütleb mis asi see on?

Kasutaja avatar
metsavend
Entusiast
Postitusi: 275
Liitunud: 02:00, 28 Nov 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas metsavend » 18:38, 24 Jaan 2007

kas selline toode: http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... nr=900-105 on JAGUR või SUUNDHARGMIK?

kas ma saan nii aru, et kui ühendada konkreetse toote puhul kaks antenni pildil näidatud OUT pistikutesse (alumised 2), on väljundis (ülemises pistikus, IN) mõlemate signaalid 4,5 dB madalamad? kui aga ühendada üks antenn IN ja teine OUT pesaga, siis väljundis (üks OUT pesadest) on esimese antenni signaal 4,5 dB, teisel aga 20 dB madalam?

Kasutaja avatar
wqsa
Entusiast
Postitusi: 129
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas wqsa » 22:02, 24 Jaan 2007

see on jagur kuna mõlemad harud on võrdse sumbuvusega

jah täpselt nii, IN otsa peal on mõlemad siis 4,5dB madalamad

sisemine hääl ütleb mulle et selline jagur oleks parem mis on ainult 5...860MHz sagedusele mõeldud

nii ei ole teda mõtet ühendada et üks signaal sumbub 4,5 ja teine 20dB, kui ühte signaali on vaja maha suruda siis arvatavasti tuleks teist võimalikult palju säilitada, mitte temast 4,5dB maha võtta, sel juhul tulebki kasutada hargmikku, mis ühte signaali summutab 1dB ja teist 12dB näiteks

Kasutaja avatar
metsavend
Entusiast
Postitusi: 275
Liitunud: 02:00, 28 Nov 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas metsavend » 23:22, 24 Jaan 2007

wqsa kirjutas:sisemine hääl ütleb mulle et selline jagur oleks parem mis on ainult 5...860MHz sagedusele mõeldud


ma panin selle 5..2050 MHz jaguri lingi ainult seepärast, et seal olid tehnilised andmed natuke paremini lahti kirjutatud.

wqsa kirjutas:nii ei ole teda mõtet ühendada et üks signaal sumbub 4,5 ja teine 20dB, kui ühte signaali on vaja maha suruda siis arvatavasti tuleks teist võimalikult palju säilitada, mitte temast 4,5dB maha võtta, sel juhul tulebki kasutada hargmikku, mis ühte signaali summutab 1dB ja teist 12dB näiteks


täitsa päri. ja mul hakkab tekkima tunne, et "jagur" = i.k "splitter", ning "suundhargmik" = i.k "TAP"? ja et jaguri puhul kaotame me signaalitugevuses igal juhul, sõltumata ühenduse suunast, suundhargmiku puhul aga mingis suunas üpris vähe.

igatahes - sain omal eesti 59. kanali ka koos soome omadega praegu korralikult käima, sest taipasin lõpuks jaguri teistmoodi vahele ühendada! soome antenn tuleb siis jaguri "IN" pessa ja eesti dm "OUT" pessa, teisest "OUT" pesast suubub AV-63 soome sisendisse. nüüd lähen katsetama kas teist jagurit harjumuspäraselt eesti dm-antenniga ühendades saaksin ka eesti analoogid ette.

ole meheks, wqsa - koputasid mul paar asja paika!

Kasutaja avatar
wqsa
Entusiast
Postitusi: 129
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown

PostitusPostitas wqsa » 15:16, 25 Jaan 2007

minu arust IN pesasse ei tohi ükski antenn minna, IN pesast peab minema võimu, ja antennid peavad minema üks OUT pesasse ja teine sinna kus on mingid dB-d kirjutatud

kõik peab töötama tagurpidi

Kasutaja avatar
metsavend
Entusiast
Postitusi: 275
Liitunud: 02:00, 28 Nov 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas metsavend » 17:56, 25 Jaan 2007

wqsa kirjutas:minu arust IN pesasse ei tohi ükski antenn minna, IN pesast peab minema võimu, ja antennid peavad minema üks OUT pesasse ja teine sinna kus on mingid dB-d kirjutatud

kõik peab töötama tagurpidi


jälle õige! ostsin täna sellise HARGMIKU: http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... nr=900-093 ja ühendasin antennid järgmiselt:

soome dm-antenn: OUT
eesti dm-antenn: TAP
võimu (AV-63) soome sisend: IN

lisaks on eesti dm-antenn eelnevalt jagatud sellise JAGURIGA: http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... nr=900-025 ja teine ots läheb siis võimu eesti dm sisendisse.

tulemused:

[32] 90/95
[44] 84/90
[45] 86/80
[46] 70/90
[59] 88/74

ei mingit hakkimist enam ühelgi digikanalil! lisaks olemas ka eesti analoogkanalid.
asukoht - viimsi, antennide vaheline nurk u. 160 kraadi.

ehk on mõnele iseõppijale abiks...

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 153 külalist