Millist elektrimüüjat valida

Siin räägitakse seda mis sülg suhu toob
Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas elit » 10:50, 12 Veebr 2013

vanemleitnant kirjutas:
seltsimees kirjutas:pole mõtet enam öist elektrit eriti kulutada päevaelekter: > 0,04819 ööelekter : > 0,04099

Kas on olemas selline ühetariifne pakett, mis on odavam, kui 50:50 nende hindadega? Lisaks maksab paketi vahetus ühetariifseks ka midagi.

Enne lepingu sõlmimist arvutasin läbi suure hulga pakkumisi ja nende seas oli ka üks pakkumine ühetariifse arvesti jaoks, kus elektri hind oli peaaegu sama kui kahetariifsete jaoks, ainult kogu tarbimise aja kasutamise vabaduse rikkusid tunduvalt kallim võrguteenus ja mingid lisatasud/tingimused ning summaarselt osutusid soodsamaks siiski kahetariifsed paketid enda valitud võrgu paketiga.
Endise paketi numbri jätmine ei pruugi olla parim.
Endise paketi (Kodu nr = Võrk nr) jättis Elektrilevi neile, kes selle vastu ei protesteerinud.

Kasutaja avatar
Energizer
Digivanake
Postitusi: 1673
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas Energizer » 12:43, 12 Veebr 2013

vanemleitnant kirjutas:
Energizer kirjutas:Mina nt tarbisin 715 kwh ja maksan vähem kui sina (elektri eest 37€)

Kas keegi saab aru Energizeri mõttekäigust? Teised võrdlevad elektri hindu koos kõigi kuludaga, mis ongi ju tegelik hind, tema aga järjekindlalt AINULT elektri hinda.



Vabaturule läks ju põhimõtteliselt vaid põhivõrku toodetud (müüdud) elekter, võrguteenus on ikkagi suletud nn "riigi kontrolli all" :mrgreen: Seepärast on adekvaatne võrrelda vaid ostetavat elektrit, kuna tsiteerin Henkkat:

Henkka kirjutas:
Kui palju Sandor ning Taavi sealt endale võtavad ning kuidas nad seda summat omavahel jagavad, pole ju minu asi (noh tegelikult oleks küll, aga mõjutada ma seda ju ei saa kohe kuidagimoodi...)

Et siis see osa ühtib minu seisukohaga, võrguteenuse osas mitte midagi ei muutunud, nojah, natuke korrigeeriti tariife (kallimaks), aga seda oleks nagunii tehtud ka suletud turu tingimustes, olukorras kus elektriturg poleks avatud... Me ei saa ju mõjutada võrguteenuse hinda sest pole konkureerivat võrku, keda valida ja siis jalgadega hääletada.

Siil Udus Ja mustkass: Vaadake asi on palju laiem. Olen nõus, kuni 350 kwh kuutarbimisega vahet pole, keda valid, aga minu keskmine tarbimine on 500-600 kwh. Olen hinnatundlikum ja seepärast börsil riskida ei taha. Ütlete et börs on odavam? Tore, aga vaadake, mida teeb EE oma üldteenuse marginaaliga, terve Eesti veebimeedia on vahtu täis kus kõik lugejad (võib-olla on lugejate rollis hoopis artikleid treivad ajakirjanikud, kes klikke teenida tahavad ei tea) üksteise võidu nutta lahistavad kuidas EE ja üldteenus neil nahka üle kõrvade tõmbas, isegi mu õde, kelle maksukoormus pole just väike, rääkis nutumaiguga sellest, et 3 päeva viivitust näidu teatamisega tõstis elektriarvet, pandi 3 päeva keskmine, aga kuna ta oli harjunud varem elektrit ette ostma siis ta ei jõudnud suletud turu hindadega arvet lukku lüüa (teha tasaarveldus enne elektrituru avanemist)- nüüd maksis talle see kätte et osa ettemakstud kilovatte tuleb tal nüüd koolirahaks lugeda. Kuna keskmine oli tal juba etteostetud kilovattide pärast kõrgem siis loomulikult on kõrgem ka uute tariifidega 3 päeva keskmine sest see ei huvita enam kedagi, et sa enne elektrit ette ostsid, tasaarveldus tehakse nüüd uute tariifidega ja punkt- usun et vaidlustada seda arvet tal ei lasta, pole lihtsalt alust, ise oled süüdi et tegelikust suuremat näitu näitasid. Nüüd jõuame selleni, mida teeb börsihind.Ehk üldteenus jne: Lisaks börsihinnale lisandub ka võrguteenus + elektrimüüja marginaal. Panite võib-olla tähele et EE marginaal olla konkurendist 50% kallim? No andke andeks miks ma pean elektrimüüjale kauplemise eest 50% juurde maksma? Mu vend võttis EE börsipaketi ja umbes kuu aega pasundas kui palju ta võidab. Nüüd, kui arve käes, on ta vait kui sukk, enam ei räägi sellest, millest ma järeldan, et arve ei tulnudki nii soodne kui ta lootis.Kui temaga kontakti saan, siis küsin, palju ta maksis...
Teine näide, mu tädipoeg elab koos naisega oma pisikeses majakeses, on ühetariifne. EE kindel 12 kuud. Arve olla tõusnud kõigest 3 €. Tarbis ca 240 vist. Eelmine kuu tarbis ca 250 maksis 30€ nüüd maksis 33. Tarbid vähem, maksad vähem. Tarbid rohkem, maksad rohkem. Loogiline ju. Kes rohkem tarbib see peab paratamatult kwh ühikuhinda vaatama.

Lõpetuseks, lugesin täna ÄP-st et EE hinnangul tõuseb elektri börsihind veelgi: Pärast Estlink2 valmimist 2014 hakkame Soomest elektrit saama ja siis turuhinnad siin-seal ühtlustuvad. Tore eksole, EE ekspordib Soome ühe kaabliga tagasi kallimalt ostab teise kaabliga... Liiati, vastandub EE konkurentsiametile suht tuimalt: avatud turu elektri müügikulu ongi kõrgem jne jne. Serveeritakse justkui umbes nii, et meil savi, Teie KA (tarbijad) olge vait ja makske. Kes võib-olla on EE ja elektrilevi veebiportaalis rohkem käinud siis see teab, et juba vähemalt 2 aastat pakuvad nad paindlikku näiduteatamist ehk siis elektrimüüki tüüpkoormusgraafiku alusel, näitad kord aastas ja siis vtehakse tasaarveldus. Mu vend mingi aeg proovis sellist võimalust, tulemuseks oli see, et tasaarvelduse tulemusena nõuti 7000EEK.Mingi kuradi keskmise tarbimise järgi.Seda tehti selleks et inimesi harjutada elektrituru avanemise ja börsihindadega- tegelikkuses on olukord ikkagi selline et ilma kaugloetqavata ei ole võimalik börsielektrit müüa igale lõpptarbijale tema tegeliku tarbimise järgi- on tekkinud olukord kus osa börsihinnast moodustub ÕHK. Mida maksavad kõik börsipaketi valinud seni, kuni kaugloetavad paigaldatakse. Riik- paistab et oli selles asjus täitsa hambutu. KUI ma MKM-ile päringu tegin, sain vastuseks:

Kaugloetavate arvestite puudumine tõepoolest pärsib korralikku turu toimimist. Võrguettevõtjad annavad endast parima, et kaugloetavad arvestid esimesel võimalusel kõikjal paika saaksid. Teisalt on ka kohtloetavate arvestite puhul võimalik. Selleks kasutab võrguettevõtja tüüpkoormusgraafikut (vt ka https://www.elektrilevi.ee/et/tyypkoormusgraafikud) olgugi, et see ei taga absoluutselt täpset arvestust.

Turu avanemine on tegelikult juba pikalt ette teada ning Eesti on Euroopa Liidus viimane, kes oma elektrituru avab. Ka ülejäänud Euroopa on kaugloetavate arvestite paigaldamisega hädas, kuna arvestid on kallid ning väga kiires korras paigaldamine tõstab oluliselt ja järsult võrgutasusid. Olen nõus, et täielikult toimiva turu jaoks peab igas mõõtepunktis olema kaugloetav ja tunnipõhiselt andmeid koguv arvesti. Hiljemalt 2017.a on need kõigil tarbijatel ka olemas.



Kokkuvõttes mkm ise tunnistab seeläbi minu meelest et tegemist osaliselt ebaseadusliku müügiga aga näed, midagi teha ka ei saa, Brüsseli tähtajad kukkusid ja teha pole enam midagi.
Viimati muutis Energizer, 12:52, 12 Veebr 2013, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
taimo
Edasijõudnu
Postitusi: 81
Liitunud: 03:00, 16 Apr 2007
    unknown unknown

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas taimo » 12:44, 12 Veebr 2013

Tegin arvutusi ühe tuttava jaanuari andmete peal. Küte soojuspumbanduse peal, kuu tarbimine 2300 kWh, öö/päev 50/50. Jättis paketi valimata ehk sai üldteenuse. Kalkulatsioon näitas, et:
EE kindel paketiga oleks säästnud kuu arvelt 6,5€
220 Energia börsipaketiga oleks säästnud kuu arvelt 11,4€
220 Energia börsihinnaga elektrikütja paketiga oleks säästnud 12,6€

Kasutaja avatar
kalvis
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 11:26, 13 Jaan 2008
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas kalvis » 13:07, 12 Veebr 2013

Enne aastavahetust aeti kärbest pähe, et üldteenusega võib olla üks odavamaid pakette, sest kui tuleb soe jaanuar (tuli) siis on börsihinnad all ja võit kindel. Mõni üksik mainis ka seejuures, et alles peale jaanuari selgub marginaal, sest mingi keeruka seaduse sõnastuse tõttu, arvutab võrguettevõtja sinna sisse mingil meetodil kulud. (seadus oleks võinud kehtestada kohustusliku marginaali, et on näiteks 10% hinnast ja kõik) Nüüd selgus, et patt on kollanokkadele nende raha alles jätta ja EE tegi laustünga - lisas üsna mehiselt õhust imetud kulusi juurde... Kurb on et meie MKM ja isegi konkurentsiamet on üsna vakka. On allikatest teada, et konkurentsiamet lubas võrguettevõtjaid noomida, kui need hakkavad ebamõistlikku marginaali üldteenusele juurde lisama, kuid samas teatasid vaikselt, et nemad saavad vaid möliseda, kuid seadus ei luba vahele sekkuda.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


siil udus
DigiTVfänn
Postitusi: 756
Liitunud: 02:27, 21 Juun 2008
    unknown unknown
On tänatud: 15 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas siil udus » 13:33, 12 Veebr 2013

Ei tea, kes sulle kärbseid pähe ajas selle üldteenuse kohta.
Loe kas või seda teemat algusest, kuidas Energizer siin kõigi eest, kes paketti ei valinud, nutab, millist kirvest need üldteenusele jääjad maksma hakkavad. Kogu aeg räägiti, et üldteenus tuleb kallim... jaanuari lõpupoole hakkas siis selguma, et kallim küll, aga mida siin selle tühise vahe juures nutta?
Nutma peaks kogu elektrihinna tõusu kohta, mitte üldteenuse pealt eraldi.
Üldteenus ei osutunud mingiks erikirveks (kuigi EE keevitas ainult neile teada oleva arvutuskäigu põhjal marginaali suuremaks, kui kindlal paketil ainult selleks, et paketinindus kaotaks muidu mõtte) Põhjus, et ala mingi arvutikulu üldteenuse pealt tõusis on ikka suht naeruväärne, nagu keegi kuskil ütles, et kliendil on ka EE arve maksmiseks arvutikulu.
Seda enam, et kas keegi keelab praegu börsipaketile üle minna?

Kasutaja avatar
taimo
Edasijõudnu
Postitusi: 81
Liitunud: 03:00, 16 Apr 2007
    unknown unknown

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas taimo » 13:47, 12 Veebr 2013

Võibolla lihtsakoeline mõttekäik, aga: kas EE müüb elektrit börsile kahjumiga? Vaevalt! Seega, miks kuradi pärast, peaks ma EE-le veel mingit marginaali peale maksma?
Tõsi on aga see, et võrrelduna võrgutasudega on need erinevad marginaalid marginaalsed.

Kasutaja avatar
valgekotkas
Admin
Postitusi: 3362
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: põhjalätilähedal
    unknown unknown
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 18 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas valgekotkas » 14:53, 12 Veebr 2013

taimo kirjutas:Võibolla lihtsakoeline mõttekäik, aga: kas EE müüb elektrit börsile kahjumiga? Vaevalt! Seega, miks kuradi pärast, peaks ma EE-le veel mingit marginaali peale maksma?
aga miks kuradi päralt peaks EE sulle ostma elektrit börsilt ja sulle selle 0 marginaaliga maha müüma kui konkurendid seda teps mitte ei tee???
... miks sa siis maksad kütuse, kohvi, teravilja ja muude börsikaupade pealt "veel mingit marginaali" peale - tootja on ju oma kasumi kätte saanud?
"Microsoft sells you Windows ... Linux gives you the whole house."

Kasutaja avatar
taimo
Edasijõudnu
Postitusi: 81
Liitunud: 03:00, 16 Apr 2007
    unknown unknown

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas taimo » 15:21, 12 Veebr 2013

valgekotkas kirjutas:
taimo kirjutas:Võibolla lihtsakoeline mõttekäik, aga: kas EE müüb elektrit börsile kahjumiga? Vaevalt! Seega, miks kuradi pärast, peaks ma EE-le veel mingit marginaali peale maksma?
aga miks kuradi päralt peaks EE sulle ostma elektrit börsilt ja sulle selle 0 marginaaliga maha müüma kui konkurendid seda teps mitte ei tee???
... miks sa siis maksad kütuse, kohvi, teravilja ja muude börsikaupade pealt "veel mingit marginaali" peale - tootja on ju oma kasumi kätte saanud?

EE ei osta börsilt elektrit, vaid toodab seda. Kütust, kohvi ja teravilja ei osta ma otse tootjalt.

Kasutaja avatar
valgekotkas
Admin
Postitusi: 3362
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: põhjalätilähedal
    unknown unknown
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 18 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas valgekotkas » 15:31, 12 Veebr 2013

taimo kirjutas:EE ei osta börsilt elektrit, vaid toodab seda.
kogu oma toodangu müüb börsile ja sealt ostab selle mida müüb sinule ... need on täiesti eraldiseisvad tehingud ja teostatud juriidiliselt täiesti eraldiseisvate üksuste poolt ... ehk sisuliselt: kui jaeturu vend paneb börsil mööda ja ostab rohkem kui suudab maha müüa siis kannabki kahjumit ja tootmise vennad peavad peenikest naeru :lol:
"Microsoft sells you Windows ... Linux gives you the whole house."

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    unknown unknown
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas satik » 16:59, 12 Veebr 2013

valgekotkas kirjutas: kui jaeturu vend paneb börsil mööda ja ostab rohkem kui suudab maha müüa siis kannabki kahjumit ja tootmise vennad peavad peenikest naeru :lol:

:mrgreen:
Ning et jaeturu vend ja muud vennad istuvad kõik sandori tagumiku all, siis peenikest naeru peab igal ajal see... kelle all istub sandor... :) Nu eks sealt ülevalt pudiseb perioodiliselt ka sandorile üht ehk teist, eks tal siis ka vahel helge moment läbi käib.

Börs ongi vaid selleks et lahutada otsene tootja oma kaubaga tarbijast - selleks et oleks võimalik asi segaseks ajada ja kädistada tarbijale mingist paremast "energiajulgeolekust" vms.
Või siis on argument see et tarbijal on alati võimalus valida kallim pakkuja - see on nüüd ju näha et odavamat pakkujat ei ole :).

Satiku tarbimine jaanuaris läks maksma 0,141€ kw/h (EE üldpakett) - milles on sees kõik kulud, millest iganes need ka ei koosneks. Tegelikult lõpptarbijale loeb vaid see mis tuleb tal välja käia tarbitud "kiluvati" eest. Seepärast ei viitsi ma hakata lahkama mis nurga alt "kanni keerati" - lihtsalt nendin et keerati...

Kasutaja avatar
Zuumbox
Digivanake
Postitusi: 2056
Liitunud: 11:54, 20 Jaan 2008
Asukoht: Saue
    unknown unknown
On tänanud: 53 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas Zuumbox » 19:53, 12 Veebr 2013

Sain kah lõpuks elektriarve kätte. Jaanuari tarbimine:
Päev: 164 kWh, öö: 180 kWh, kokku: 344 kWh.
Arve: 46,79 €
Jättes kõrvale igatsugu tähtsusetud peensused, siis 1 kWh = 0,1360 €.

Eelmise aasta viimase kvartali kuu keskmised (ma maksin korra kvartalis):
Päev: 171 kWh, öö: 198 kWh, kokku: 369 kWh.
Arve: 40,65 €.
1 kWh = 0,1102 €.

"Kiluvati" hinnalisa seega ca 23%. "Paketiks" see äraneetud ja räigelt kallis EE üldteenus :mrgreen:
DVB-T: ZuumboxHD & Sony32W4000; DVB-T2: Golden Media Mania 3 HD; antenn 21...69 17dB, kõrgus 45+11 m; võimendi AD20-1,9/AMT; suund Espoo

Kasutaja avatar
linni
Entusiast
Postitusi: 450
Liitunud: 03:00, 20 Sept 2007
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 13 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas linni » 20:45, 12 Veebr 2013

valgekotkas kirjutas:
taimo kirjutas:Võibolla lihtsakoeline mõttekäik, aga: kas EE müüb elektrit börsile kahjumiga? Vaevalt! Seega, miks kuradi pärast, peaks ma EE-le veel mingit marginaali peale maksma?
aga miks kuradi päralt peaks EE sulle ostma elektrit börsilt ja sulle selle 0 marginaaliga maha müüma kui konkurendid seda teps mitte ei tee???
... miks sa siis maksad kütuse, kohvi, teravilja ja muude börsikaupade pealt "veel mingit marginaali" peale - tootja on ju oma kasumi kätte saanud?


See on selline kahe otsaga asi.
Esmalt, miks peaks äriettevõte müüma toodangut alla turuhinna?
Samas teisalt, miks peaks äriettevõte oma omanikule (mina kui rahva üks liige seda ju olen) müüma toodangut turuhinnaga ainult põhjusel, et kunagi minu poolt palgatud esindus (no ütleme, et riigiaparaat) on ennast lõhki paisutanud ning samase aparaadi elushoidmiseks ning paisutamiseks kooritakse mult otse ja kaude seitse nahka?
Dilemma missugune.

Kasutaja avatar
kalvis
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 11:26, 13 Jaan 2008
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas kalvis » 11:42, 13 Veebr 2013

Teadmiseks, enne vabaturgu ei müünud EE kordagi alla omahinna elektrit, isegi selle hinnaga oli mõõdukas 10% üldkasum sisse kirjutatud. Nüüd turu avanedes tõusid hinnad ca 20%. Edasi pole vaja mõelda, kui palju tõusis EE kasum.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    unknown unknown
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas satik » 12:21, 13 Veebr 2013

Kuskil nagu öeldi juba et EE kasum kasvas jaanuaris üle 5x... kuskilt nagu diagonaalis lugesin.

Kasutaja avatar
linni
Entusiast
Postitusi: 450
Liitunud: 03:00, 20 Sept 2007
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 13 korda

Re: Millist elektrimüüjat valida

PostitusPostitas linni » 15:03, 13 Veebr 2013

kalvis kirjutas:Teadmiseks, enne vabaturgu ei müünud EE kordagi alla omahinna elektrit, isegi selle hinnaga oli mõõdukas 10% üldkasum sisse kirjutatud. Nüüd turu avanedes tõusid hinnad ca 20%. Edasi pole vaja mõelda, kui palju tõusis EE kasum.


Eks me mäletame jah, kuidas press kirjutas pea igal aastal EE puhaskasumist summas ca 2 miljardit krooni.
Kui rääkida puhtalt EE - st, siis minu puhul tõusis puhtalt elektrienergia hind 33% ja elektrihind tervikuna 21%.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 130 külalist