21.15
Euroopa Liiduga liitumise protsess võib võtta mitmeid aastaid aega ning selle käigus peab kandidaatriik viima oma seadusandluse kooskõlla Euroopa Liidu seadustega.
Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti olnud Ukraina ja Moldova liitumise vankumatu toetaja. "Euroopa Liidu ühtsus püsib ja me saame silma vaadata kandidaatliikmetele, sest nendega arvestatakse," ütles peaminister.
Eraldi tõi peaminister välja liitumiskõneluste avamise Ukrainaga. "Ligi kaks aastat käinud brutaalses sõjas on Ukraina rahvale vaja anda lootust. Samal ajal on nad teinud uskumatult head tööd EL-i esitatud tingimuste täitmiseks ning kutse on edusammude õiglane peegeldus. Ja Euroopa Liit pole kindlasti ainus samm Ukraina aitamise teel, temast peab saama ka maailma võimsaima kaitsealiansi NATO liige," lisas Kallas.
Liitumisläbirääkimiste alustamist kommenteeris ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Tema sõnul on see võit nii Ukraina kui ka kogu Euroopa jaoks.
Kolm EL-i diplomaati ütlesid ajalehele The Guardian, et Orban lahkus ruumist, kui ülejäänud riigijuhid otsustasid alustada Ukrainaga seotud küsimuse arutamist. 26 riigipead võtsid seejärel liitumiskõneluste alustamise üksmeelselt vastu.
ERR-i Brüsseli korrespondent Joosep Värk kirjeldas "Aktuaalses kaameras" otsuseni viinud sündmusi.
"Riigijuhid läksid Ülemkogu laua taha kohale, rääkisid pikalt läbi, olid valmis tegelikult läbi rääkima kuni pühapäevani välja ja ka paljud ajakirjanikud eeldasid, et siin läheb sellega päevi. Nad rääkisid läbi ja ühel hetkel ütles Viktor Orban, et teeme hääletuse ja ma lähen saalist välja. Ta läks saalist välja ning ühehäälne otsus oligi sellega tehtud," rääkis Värk.
"See mõnes mõttes näitab, et Viktor Orban võib-olla paljudele ei meeldi, aga temaga tegelikult on võimalik selliseid tehinguid teha. Ja vähemasti Kaja Kallas kinnitas, et mingisuguseid agasid ega mingeid varjatud otsuseid sellega ei kaasne," lisas ajakirjanik.
Orban ütles hiljem, et tegemist oli halva otsusega ja seetõttu jäi Ungari selle tegemise juurest kõrvale.
"Kuid 26 liikmesriiki olid kindlad, et see otsus tuleb teha, seetõttu otsustas Ungari, et kui 26 riiki nii otsustavad, siis nad peaksid minema oma teed. Ungari ei taha selles halvas otsuses osaleda ja jäi seetõttu sellest kõrvale," rääkis Orban.
Euroopa Ülemkogu jätkub pikaajalise eelarve ehk Ukrainale antava 50 miljardi euro arutamisega.