linni kirjutas:mønster kirjutas:Praegu on Euroopas vaid Bulgaarias elekter odavam, kui meil. Järgmisest aastast, eeldusel, et teised el. hinda ei tõsta, on vaid Bulgaarial ning Rumeenial el. odavam, kui meil. Kuid kui Eesti foorumeid lugeda, siis käib sihuke nutt ja hala, et..
Eks jääme siis ootama, millal näiteks Tallinnna kahetoalise kuuüür 600 euroni tõuseb. Liiga vähe maksame hetkel.
Elekter võib ju mujal kallim olla, aga hetkel vaatan oma arvet ning elektri maksumus on kogu arvest vaid 27%. Ülejäänud on ülekandetasud ja maksud.
Kui korteriüür tõuseb 600€ siis kukuks täna-homme kinnisvara- ja üüriturg lihtsalt kokku. Eks ta umbes 10 aasta küsimus ole. Saksamaal tõusid hinnad inflatsiooni tõttu umbes 10 aastaga, seepärast seal ka sellised palgad (ja maksud). Kas euroala veel 10 aastat sellisel kujul vastu peab, on iseküsimus. Kui peab vastu, on 10 aasta pärast meil ka samasugused hinnad.
Kokkuvõttes arvan, et keskmise eurooplase palgani on meil veel jupp maad käia, kui see keskmine on käes, saab rääkida muude hindade tõusus, aga enamvähem kindel on see, et ka elektrituru avanemine kiirendab inflatsiooni+ aimatav "väike" kriis muudavad tuleviku mõneks ajaks ebakindlamaks.
Mina harjutan ennast koguaeg ette mõtlema, mida varuda (puidukütet), siis veel lisainvesteeringud elamise soojustamiseks jne jne.
Energiamajandusest rääkides, Estlink2 ei too õnne meie õuele. Täna ÄP kirjutab et Soome Pyhäjoe uue reaktori ehitamine võib seisma jääda kuna E.ON astus mängust välja. Seega Põhjala energiadefitsiit hoopis tõstab hindu. Ma kipun arvama et tuleviku võti on tuulikud ja päikesepaneelid. Käisin hiljuti itaalias ja rongiga Milanost sihtkohta sõites hakkasid silma suured päikesepaneeliväljad, tegemist on siis "elektritootjatega", kes elektrit võrku müüvad. Meil sellist tootmist ei saa rakendada,päikest ei jätku nii palju seega kogu elekter tulevikus tuleb importida (põlevkivi saab ükskord otsa

) . Aga tuulikud on kulukad. Dilemma missugune...